Goda nyheter sedan 2002     Fredag 10 september 2010 kl 02:32Nyheter | Skicka in artikel | Annonser | Bli skribent | Galleri | Blog | Musiknyheter
Nyheter > Hälsningar från Lumisärkät
Foto: Pontus J. Back - Ringo framme hos syster Jill i Harrström
Foto: Pontus J. Back
Ringo framme hos syster Jill i Harrström
Pontus J
 7 1450 4 2
Pontus J Back
Online 10:38 29/01 2010  Modifierad 06:02 17/08 2010
Foto: Sebastian Back
Foto: Sebastian Back - Ringos färd
Ringos färd
Foto: Sebastian Back
Foto: Sebastian Back - Ringo på väg på studiebesök
Ringo på väg på studiebesök
Foto: Pontus J. Back
Foto: Pontus J. Back - Mer av utsikten från vårt hotellrum
Mer av utsikten från vårt hotellrum
Foto: Pontus J. Back
Foto: Pontus J. Back - Hiekkasärkät eller Lumisärkät
Hiekkasärkät eller Lumisärkät
Foto: Pontus J. Back
Foto: Pontus J. Back - Bilens ägare Tom var glad över att få tillbaka bilen i gott skick.
Bilens ägare Tom var glad över att få tillbaka bilen i gott skick.
Foto: Pontus J. Back
Foto: Pontus J. Back - Ringos ommöblering
Ringos ommöblering

Allmänt  Igår kväll då vi anlände var det mörkt men idag var det ljust. Tänk att Gud ger oss ljus varje dag!

Igår efter att vi hade fört vår hund Ringo till Harrström för ett studiebesök hos syster Jill, lämnat tillbaka bilen till broder Tom som Ringo hade möblerat om i så styrde vi kosan till Kalajoki. Det är första gången på länge som vi har möjlighet att vara någonstans tillsammans. Senast var det sommaren 2008 då vi besökte Frank Mangs Center i Närpes och innan dess var det väl kanske fem 7 år sedan. Även syster Jill är sysselsatt i helgen.

Hit är vi inbjudna av Kalajoen Vapaaseurakunta där jag skall hålla två möten, en ungdomssamling i kväll och ett vanligt möte i morgon kväll. Från första början skulle jag ha besökt högstadiet på orten idag och berättat för de 400 eleverna om hur lätt det är att sjunka ner i ett beroende och missbruk men skolstyrelsen avstyrde Guds planer i sista stund. "Varför skall det alltid vara någon som själv har varit missbrukare som kommer och berättar" var deras motivering.

Nu på morgonen såg det helt annorlunda ut här vid Hiekkasärkät i Kalajoki men borde det inte vintertid heta "Lumisärkät"?

Pontus J. Back


Precis Linus! Sedan är det ju tyvärr också så att det bland våra ungdomar idag finns sådana som redan är på god väg ner i träsken och då hjälper det inte med fakta utan de behöver få känna igen sin situation och sina känslor i någon annans livsberättelse och kan förhoppningsvis komma till insikt om att alkohol och droger inte är någonting att leka med. Själv tyckte jag att det var helt värdelöst då någon lärare eller skolhälsovårdare försökte förklara "farorna" då jag var i den åldern. Jag minns en man som kom till skolan som hade varit brottsling, han lämnade på mitt hjärta och fanns i mina tankar många år då jag tänkte bege mig in på den brottsliga banan men hans berättelse om fängelset och sina skuldkänslor senare fick mig att tänka om.

Sedan är det även viktigt att veta hur ungdomarna känner sig i sina situationer. Detta kan man INTE lära sig genom att studera promille, procent och statistik. Man måste själv ha varit där för att veta hur det känns.

Jag har faktiskt blivit överraskad många gånger sedan jag blev frälst över sådana Kristna som aldrig varit fulla. Jag hade aldrig trott att det fanns sådana människor. Jag trodde att alla ändå någon gång hade provat. Dessa säger alltid samma sak: - Jag kan inte säga hur det känns för jag har aldrig varit där men det låter ju inte roligt det som du berättar...

Jag HAR varit riktigt på bottnen och till Er ungdomar vill jag bara med kärlek och omsorg be Er tänka efter flera gånger innan Ni korkar flaskan. Jag sade själv långa tider att jag aldrig blir alkoholist. Varför skulle det drabba mig? Jag fastnade och blev beroende och till sist stirrade jag döden i ögonen. Tack vare JESUS är jag idag vid liv och har hittat en ny väg som inte går att jämföras med någon annan väg. Tidigare var jag alltid rädd men sedan jag lärde känna JESUS och började lita på Honom så försvann min rädsla. JESUS vill att DU skall komma till Honom.

Jag avslutar med ordet FRID som pingstvännerna brukar säga!

14:51 29.1.2010
3SbeoDBqSp4895W2KwhF2b


Svaret på skolstyrelsens fråga är väl att de som själv blivit drabbade väl vet mest om saken och de som dessutom har en lösning på problemet gärna vill dela med av den åt andra.

13:05 29.1.2010
bilder > 3 senaste > alternativ
Av   Linus Mickelsson
 273 9542 108 9
Av   Christa
 12 6994 107 1
Av   Linus Mickelsson
 183 10503 172 0
Sök

Skriv sökordet i rutan
Arkiv


Log in