Torsdag 5 november 2026Tor 5 nov·Namnsdag: Namn: Magna, Magnhild, Torhild·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002

Christa gillar Delicato

I hörnet mellan Albertsgatan och Kalevagan i Helsingfors finns en medelhavs delikatess-shop som heter Delicato. Platsen är en av Christas favoriter.

Skippa kaffet, ta vatten istället till tilltugget
Skippa kaffet, ta vatten istället till tilltugget

Filadelfiaförsamlingen, som äger huset, har fått verkligen kreativa hyresgäster. Medelhavsgrabbarna har piffat upp hörnfastigheten så den ser riktigt mysig ut. Tillsammans med skön inredning och god kall mat och sötsaker och vänlig betjäning håller de kunderna glada.

- De är så vänliga här, man får plocka åt sig och sen först när man skall lämna ställe betalar man, berättar Christa.

Christas favorit är en batong fylld med mozzarella och annat grejs.

- Prisnivån är bra, batongen kostar bara 5,50 euro.

Stället är definitivt värt att besöka, tillsammans med en bok eller med vänner. Många från Filadelfia har även hittat till stället.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (28)

H
Hanna
Jess, rekommenderas varmt! :) Mysigt, trevligt, och bra service!
S
Sarah
Jag var också till Delicato idag. :) Synd att jag missade er. Recommenderas verkligen!
C
cessih
Bättre ställen får man leta efter! Deras kakao är jättemumsig!
T
Tipi
jep, idag njöt jag underbar capuccino på delicato! Men grekerna som jobbar där e faktiskt trevliga, super bra sevice.. ;)
T
Thomas
I dag köpte jag mat för samma summa som två batonger kostar i Delicato. Jag tänker leva cirka en vecka på det.
M
Mr Money
10 euro på en vecka?! Det är inte mycket!
T
Thomas
Det blir 11 euro. Jag använde 10.75. Jag hade varor som ris, makaroner och lök från tidigare. Poängen var ändå att 5.50 är dyrt, man får en utmärkt sandwich för 2.15. (Inget illa ment mot dem som gillar Delicatos batonger. Ordet "bara" som står framför 5,50 borde ändå raderas i...öh...anständighetens namn)
H
hejs
Inte kan man jämföra cafépriser med vad maten kostar i butik.. Och i Helsingfors ÄR 5.50 billigt!
L
Linus
Om en gnidig advokat tar 240 euro för en påbörjad timme så är 5.50 verkligen billigt för lokalhyran, inredningen, ägarnas vinst, löner, administrativa kostnader, inköp av varor, mm.
Som summa var det nog inte så billigt, ingen hade väl tidigare betalat 33 mark för en batong? Men värdet på pengar försvinner i rask takt med girigheter.

Thomas, hur gör du för att leva på 11 euro på en vecka? Grejar du alltså månaden på under 50 euro? Har du flyttat till asien? Igår köpte jag mat för en par dar för 40 euro och jag tyckte det var billigt när det var från Lidl.
C
Caco
Och vänta bara tills ni får barn och köper blöjor, barnmat, tutteli, våtsavetter etc, då går det åt en hundring varje gång du ens går i närheten av butiken...
M
Mr Money
Ooh, det var verkligen värdefull information det om vad det kostar att ha barn! Bra att tänka på innan man skaffar dem ...
T
Thomas
Linus, man kan leva mycket billigt, allt man behöver är lite fantasi. Det ÄR möjligt att bara ha margarin och skivad gurka på smörgåsen. Normalt siktar jag på att inte handla för mer än femton euro, denna veckan lyckades jag över förväntan och är smått stolt över det. Hur lyckas du med att göra av med 40 euro för att leva ett par dagar? Klarar du dig inte utan hummer och rysk kaviar? ;)

Jag har inte flyttat till Asien, men det skulle vara intressant att bo i Japan. Tyvärr är språket ett allvarligt problem.
L
Linus
Mitt problem är väl att jag äter mycket, alltid ett paket t ex maletkött, kycklingvinar (ibland 900grams paket också), ett kilo yoghurt går ofta i samma sväng, det är inte så många mandariner som går på ett kilo som jag skulle vilja, så det blir att köpa större uppsättningar. Nu senast köpte jag helkött (grisfile, men ändå), broiler, köttbullar, mjölk, kania-sås, grädde, 2xsmör, äppel, kryddor, mm =) Allt går ju inte på en par dagar, men å andra sidan använder jag sen istället annat som jag inte köpte nu. Men jag trodde nog själv jag levde sparsamt. =S
M
Mr Money
Oj oj, låter INTE sparsamt det där!
R
Rebecka A
Hörni, 5,50 för en batong i Helsingfors är inte dyrt. Det vet vem som helst som nånsin satt sin fot i ett café i Helsingfors. Det är lika dyrt i picnic-kedjan. Batongerna i Delicato är godare, servicen är bättre, inredningen är igenomtänkt och Delicato är faktiskt ett litet företag. Hallå, det är helt absurt att jämföra LIDL-inköp med ett besök på Delicato. Vet ni vad, jag kan leva på 20 cent i en månad! Jag äter en makaron om dagen!

Jämför i stället Delicato med ett annat café i Helsingfors med bordsbetjäning (det finns inte många i Finland). Ekberg är ett sådant. Och ja, Delicato är mycket billgare.

På samma gång vill jag ifrågasätta den här hysteriska leva-billigt-manin. Jag vet att det här är ett känsligt ämne, så jag vill uttrycka mig försiktigt. Det finns en gyllene medelväg, som alltid. Och oftast två extremer. Oftast talar vi om att man inte ska leva över våra tillgångar. Visst är det viktigt, Bibeln varnar för utsväverier. Men jag tror starkt att det också finns en "fattigdomens ande", som kan vara lika farlig. Det finns människor som lever fattigt fastän de inte skulle behöva. Hur sorgligt är inte det? Kanske blir det en del av ens självbild eller ens fromhet, jag vet inte. Jag tror att det här med att vara sparsam är något man tar efter sina föräldrar. Sparsamhet behöver inte alltid stå i direkt relation till inkomster. Jag har sett verkligt fattiga människor, och jag tycker att det är onödigt att leva fattigt om man inte är det. Vi har det faktiskt ganska bra i Finland. Så gott som alla i Finland (läkarens såväl som gatusoparens barn)har en shysst chans att skaffa sig en bra utbildning och ett jobb om man vill och är beredd att slita lite. (Det finns givetvis undantag.)Njut av vad Gud har gett dig, och välsigna andra med det!

Jag har ofta märkt att de som är väldigt upptagna av att ekonomisera inte heller är särskilt generösa. Om man inte kan vara generös mot sig själv är det svårt att vara det mot andra. (Min mamma är ett undantag. Kanske mammor gentemot sina barn i allmänhet.)

Min huvudpoint är att Delicatos priser är helt skäliga, om man tar kvaliteten och marknaden i beaktande. Och grekerna som försöker tjäna uppehälle med sitt företag har säkert också familjer att försörja. Tänk lite längre än i euro och cent. Det är mer än bröd, gurka och mozzarella som spelar in, precis som Linus redan påpekade.
.
.
Kom bara ihåg att man kan vara generös på många olika sett. Allt handlar inte om pengar. Om man har lite med pengar kan man vara generös utan att behöva slösa pengar. Det kan handla om vänskap, en hjälpande hand, att lyssna, ge råd, ge av sin tid o.s.v. Att helt enkelt finnas till för människor. Vänskap borde ej mätas i hur mycket pengar man kan sätta på varann.

Dessutom handlar allt om prioritet. För vissa kan va jättegenerösa när de gäller att ge in i Guds rike, men när de kommer till sig själva så lever de väldigt anspråkslöst. eller tvärtom också förstås. Vi människor dömer lätt utan att egentligen veta något. Bara Gud kan se till hjärtat.
J
Joel
WOW, lite den här diskussionen har spårat ur! *FLABB* E de sådär man blir om man bor i Helsingfors?
J
jo
Visst kan man antagligen leva på 10e / vecka, men då blir det knappast kött, frukt och grönsaker? För en god hälsa behövs annat än pasta..
T
Thomas
Hahahaha! :D Vissa kan då konsten att göra en höna av en fjäder. Kanske jag sparar pengar av helt ekonomiskt rationella skäl och inom gränsen för det rimliga. Bekymra er inte om min hälsa, jag är vuxen jag kan sköta den själv.

Naturligtvis är det ur försäljarens synvinkel förnuftigt att täcka kostnaderna och försöka vinna något på affären. Då är 5,50 helt okej. Om man vill att försäljaren ska få pengar är det helt ok att donera åt honom.

Ur konsumentens synvinkel å andra sidan kanske det inte är förnuftigt att spendera 5,50 på en smörgås. Det borde vara klart att konsumenten avgör vad som är förnuftigt ur konsumentens synvinkel. Om jag vore konsumenten i Delicato skulle jag tycka att 5,50 är dyrt. Varför? - För att man kan använda pengarna på ett sätt som gagnar konsumenten mer än en batong; man kan köpa dubbelt så mycket mat i butiken för de pengarna.

Jag måste ändå säga att det är märkligt hur Linus kan äta så mycket och ändå förbli smal. Om jag skulle härma hans exempel skulle jag snart anta samma proportioner som en luftballong. Eller är det hälsoprodukterna som är dyra?
L
Linus
Nu är innebandyn slut för i vår, men du är hjärtligt välkommen att komma med på hösten när vi spelar i Grankulla (ifall inte transportkostnaderna blir för höga). Min aptit är direkt proportionell med det det fysiska arbetet jag företar mig. Jag brukar även cykla inom Helsingfors istället för att ta bil, det är effektivt (men dyrt i matväg). Dessutom äter jag väldigt sällan sötsaker såsom bullar (mums), glass (mums) eller karameller. Alkohol har ju ett högt kalorivärde, ett intag som jag helt missar.

Om man sparar fem euro varje dag så blir det under året 1825 euro. Det illustrerar kraften i att begränsa onödiga utgifter.

Men Thomas, jag bjuder dig på kebab om du vill sitta och filosofera över riktigt god mat - på restaurang, där man inte behöver diska efter sig ;)
W
William
Wow.. en artikel om batonger.. Ifall någon har lyckan att ha vägarna förbi Åbo kan jag varmt rekommendera Kuppis-Citymarkets färska, fyllda batonger. Finns med olika fyllningar.. Räkor och laxvarianten är bäst.

Citymarket har haft ett av Finlands mysigaste caféer, men det är under renovering nu - så man får se hur det blir sedan. Batongerna tillverkas dock under hela remonten.

Och på tal om priser - de batongerna kostar BARA 2,95 €, kaffet och teet 30 cent... Batongerna ersätter lugnt en lunch rent näringsmässigt.. ;)
A
Andreas
Uuh, jag kommer faktiskt ha lyckan att vara i Åbo första veckan i juli -- måste testa Citymarket café då! :) -En artikel om batonger ja ... Det är lite kul att nästan vad som helst kan få igång en hetsig diskussion här! Underhållande ...
T
Thomas
Eftersom jag förmodligen kommer att bo i Åbo i höst blir det nog inte möjligt att spela innebandy i Grankulla. Jag skulle leta rätt på Åbos motsvarighet, men jag skulle förmodligen bli utslängd efter att ha gett upphov till alltför många teologiska debatter ;) Styrketräning är bättre, det kan man göra på egen hand.

Kebab lär inte heller bli aktuellt så länge vi är på olika orter. Dessutom är diskandet underskattat; det kan vara en mycket givande syssla. Man ser åtminstone resultatet av sitt arbete när man diskar och städar.
B
Bianca
Jag har ett mycket enkelt visdomsord som min mamma flitigt använder om hon tycker att jag snålar för mycket när det gäller mig själv: "unna dig det!" Jag fattar pointen med att inte slösa i onödan, men att en gång, eller då och då, unna sig en batong på Delicato, en mjukglass (nam!) eller ngt annat man gillar tycker jag att är helt rimligt! Because I´m worth it, om jag får knycka den reklamen!
N
Nica
Citymarkets batonger är faktist goda! De själv även i andra CM än i åbo, åtminstone i Jumbos. Förut kostade de 2,80€, men som William säger så har tydligen priset stigit.

Delicato är väldigt mysigt, men jag tycker nog att 5,5 är ganska mycket för en batong. Men "dyrt" är det på de flesta ställena.
J
Joanna N.
Man blir hungrig av att läsa inläggen på den här sidan...:-) Jag tänker i alla fall lägga mina 2 cent till diskussionen också. Det finns som sagt många aspekter på det här med dyrt/billigt, och mycket bra tankar har kommit fram här redan. Min erfarenhet är att det finns två faktorer som styr mitt köpande: 1) hur mycket pengar jag själv har, och 2) hur mycket jag tycker att nånting är värt. Ett kafébesök bjuder (helst) också på en immateriell upplevelse utöver maten, dvs. man njuter av stämningen, en fin lokal mm. Under studieåren är det evigt kollande på slantarna, när man sen börjar jobba blir man långsamt van vid att höja levnadsstandarden efter vad man faktiskt gott har råd med. Sen tror jag inte att jag nånsin, oavsett hur mycket jag tjänade, skulle sätta t.ex. 200 euro på ett par skor eller en väska. (Ingen fördömelse över dem som gör det, dock). Varför? Jo, jag kan bara inte få in i min skalle att själva produkten, med läder och snören och knappar, skulle kunna vara värd så mycket pengar. Det är den ju sällan heller på den prisnivån, märket kostar mycket också. Hursomhelst - ska avsluta med ett par visa ord från ett missionärspar jag känner. Efter en lång tid med knaper ekonomi och stora svårigheter att betala räkningarna var de så trötta på att hela tiden fundera på pengar att de tog ett principbeslut: "pengarna ska inte få ta besluten i den här familjen". Och se, det dröjde inte länge förrän den ekonomiska välsignelsen började flöda. Prioritera rätt med Herren, så sköter sig resten också. "Vem kan äta, och vem kan njuta, Mig förutan?" Pred 2:25
A
Andreas
Uuh, vilket bra bibelställe du klämde in där på slutrakan Joanna! Det ska med i min samling med favoriter!
J
janne
Hmm. Jag går in i Delicato, beställer en batong och en kopp te och går och sätter mig. Costas som står bakom disken ler stort, och börjar med att skära upp batongen som jag snart skall få i mig. Det tar inte alls länge förrän jag får min batong och te, och dessutom en liten shokladbit som alltid serveras med téet. Då är det bara att ta ett djupt andetag och öppna munnen. PLING! Plötsligt så har jag förflyttat mig flera hunda kilometer söderut och en vänlig medelhavsvind smeker mina kinder. Mitt huvud sprängs av smaker medan jag tar mig igenom batongen. Några minuter senare landar jag tillbaka till Albertsgatan och det är dags att betala. Plötsligt känns ca 8e väldigt billigt för en resa till Grekland.

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.