Tisdag 3 november 2026Tis 3 nov·Namnsdag: Namn: Erland·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002

Duktigt gjort

Är uppmuntrande ord något vi hör för sällan? Om man tycker att någon gör något bra eller om man tycker att någon har gjort något fint. Varför säger man inte att man tycker det då?

Ronja
Ronja

Det är inte speciellt svårt att trycka ut de två orden, duktigt gjort.

Jag tror att man allt för ofta håller de två orden inom sig. Man tänker kanske inte på att för den personen man skulle kunna säga dem åt kan betyda otroligt mycket. Att tro att kanske någon annan berömmer personen är något som vi ofta gör. Men vad är det för fel i om flera berömmer? Det är nog inte hela världen om man råkar få två, fyra eller sju komplimanger för något bra man har gjort.
Uppmuntra och gör folk glada, allt blir så mycket trevligare så.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (10)

L
La jag
Vänta nu... menar du nu att du hittat felet med oss; att det är fel att hitta fel? Var det inte det som var fel?
L
linus
Jag funderade en stund på det där innan jag skrev och kom fram till att jag nog har lyft fram tillräckligt mycket positiva aspekter :) Har jag inte? ;)
A
andreas
Molnen på bilden är ju ganska fina! :)
L
linus
HAHAHAA, right on Andreas!! ;)
L
La jag
Det stämmer nog... Är det 10 positiva kommentarer som ger samma effekt (i norden) som 1 negetiv... Alltså när man sagt en negativ sak är det bra om man kommer på 10 positiva också (för att det ska bli jämvikt)... Det finns säkert 10 fina moln på den där bilden.
M
melii
preach it!

mer kramar åt folket!
K
kate
Duktigt gjort, Ronja! Vi borde alla försöka göra bättring! Yess!
R
Rasmus
Yeah! Bra uppmuntrande! :)
R
Ronja
:) oj tack.
A
ansa
Ronja, jag tycker du är fin på bilden.

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.