Tisdag 3 november 2026Tis 3 nov·Namnsdag: Namn: Erland·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002

EC i full gång!

Påskkonferensen EC är i full gång i Vasa! Rekordantal deltagare!

Fullsatta möten inspirerar. Bildreportage kommer senare.

Team Action släppte ny site till nätet: www.teamaction.org.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (16)

C
challe
Ha det bra alla där uppe!
L
lotta
inspirerande konferens!
O
Oskar
Toppen konferens, hoppas du kan vara med nästa gång challe =)
V
Vicce Miccelsson
Oi, oi.... om ja int sku redan ha planer för min sommar sku ja dra till tzeckien... de sku vara så huippu.. annors va de en ypperlig konferens... PEACE
*
*nica*
alltså d va såå HUIPPU!! o d kommer så ti PAMA!!! =o)
C
challe
Vad kul att du kom ihåg mig Oskar. :) Skulle tydligen löna sig att inte planera in något annat till nästa påsk.
C
Corinne
Jag slog nytt personligt rekord i bildantal på en konferens. På 3 dagar tog jag över 500 kort tror jag. Tack vare den fantastiska möjligheten för mej att tömma emellanåt bilderna till sions dator. Jag var med och räknade deltagarna en dag och det skiljer åt oerhört beroende på vem som räknar. Det lustiga är när det skiljer vissa gånger mellan 50-100. Men räknar man igen skiljer det på en deltagare :) Särsklit ni i mellanraden är svårräknade. Linus, blev du frisk till slut?
L
L
måste bara påpeka att om några timmar då skolan börjar kommer Rektorer runt om i hela Svenskfinland att bli "antastade" av kristna elever som vill starta NyGenerations-grupper på sina skolor. Halleluja! låt oss be om öppna dörrar! Din skola är ditt ansvar! om inte du berättar om Jesus - vem skall då göra dem! Amen och God natt!
*
*nica*
verkligen! WEEEH!! d kommer o bli så toppen!! EC va no så SUPER o man blev så inspirerad..d ha int alls vari nån sån dän glaskula i huvve juttu fö mej..ja ha ba gått omkring o smajla o skratta!! =o)
N
nica
checka EC bilderna på http://www.filahfors.fi =o)
L
linus
underbart! är det janne som grejat?!!! :D
J
janne
jeps, men har du int också bilder linus?
C
Cizi
D va faktiskt bra konferens!!! Tack till alla! Tack Jesus!!!
Ja sku oxå villa fa ti Tjeckien *snyft*, men man har ju annat :) Men min mamma ska åka! Halleluja! =)
L
L
Men Cizi då! vi ska ju på team till Florida, och amerikanerna behöver nog Jesus lika mycket som Tjeckerna. Can I hear an AMEN to that??
J
jonah
Aamen, aamen!
C
Cizi
A great big Amen to that, and that's not all! You'll also get a great big Hallelujah!! Å hör sen!

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.