Onsdag 4 november 2026Ons 4 nov·Namnsdag: Namn: Cassandra·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Utsikten från uteserveringen

Aylin - bäst i Jakobstad på kebab?

Aylin är kebabstället i Jakobstad för finsmakare. Pitabrödet serveras nybakat, kebabköttet är gott och utrymmena är bra. Mickelsson.net provade på en iskender.

Rykten på gatorna i Jakobstad vittnade om att stället är mest populärt för sina Durumkebabs (rullkebab), men iskenderkebaben gjorde också susen. Tyvärr saknades rödlöken, ett måste i såna här sammanhang.

Ett plus var salladsbordet med jalapenos, såser och sallad, men tomater och lök borde också finnas i salladsbordet.

Mickelsson.net kan rekommandera stället för kebabfinsmakare - åtminståne iskenderkebaben var god och riklig.

Save as PDFDölj/Ändra

Kommentarer (3)

J
Jepp..
Aylin har faktiskt god kebab, jo.
:
:)
Dedär är int nybakta brödkuber, det är friterade degbitar :)
U
Uffe
Aylin är bäst i stan. Ringde just in en beställning på kebabrulle.

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.