Söndag 8 november 2026Sön 8 nov·Namnsdag: Namn: Denise, Dennis·24:e söndagen efter pingst24:e sönd. e. pingst: ”Medborgare i två riken”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002

Från oönskat foster till arbetslös till designhjälte

Man kan tycka vad man vill om Apples produktserier, men ingen kan neka till att företagets grundare Steve Jobs livshistoria är synnerligen inspirerande och att hans bortgång är en stor förlust.

Steve har berättat att han var ett oönskat foster som skulle adopteras bort genast vid födseln. Men plötsligt ändrade sig paret som skulle få honom. De ville ha en flicka istället. Motgångarna blev många fler för Steve. Han slutade colleget i tidigt skede, fick sparken från Apple och fick cancer i olika omgångar. Men allt utom den sista cancern ledde till det bästa, berättade Steve 2005 under ett tal.
När Steve fick sparken från Apple blev han av med framgångens börda och fick börja om. Han köpte Pixar och träffade sin blivande fru. När han senare kom tillbaka till Apple gjorde han det med ny inspiration och med ny kraft. Trots att många produkter floppade kom sedan succén så småningom och ofta med produkter som redan funnits i omlopp länge. Mp3-spelare, telefoner och tabletter blev försäljningssuccéer med Steve i företagets spets.
När Steve hoppade av studierna tog han några lösryckta kurser som inte egentligen ingick i hans planerade examen, bland annat en kaligrafikurs. Steve berättade att han tio år senare introducerade vackra fonter i persondatorn tack vare den kursen och det att han hoppat av sin egentliga linje. Men man kan bara koppla ihop punkterna efteråt. Det svårt att se sammanhanget förrän efteråt.
Ta del av det intressanta talet som Steve Jobs höll 2005 här:
http://www.youtube.com/watch?v=UF8uR6Z6KLc
Save as PDFDölj/Ändra

Comments (1)

A
Användare #48
Det där talet som Steve Jobs höll har klassats som det \"sekulära evangeliet\". I en artikel skriver Andy Crouch ( http://www.christianitytoday.com/ct/2011/januaryweb-only/gospelstevejobs.html?start=2 ) att Jobs lyckades formulera ett hopp enkom baserat på \"inre röst, hjärta och intuition\", liknande som Sokrates och Buddha. När man funderar närmare på vad Jobs säger är det inget hopp du inte själv lyckas generera.

Crouch skriver också att Jobs evangelium är vackert polerade tomma löften.

Låt inte Sanningen förvrängas. Jesus är vägen, sanningen och livet, ingen kommer till Fadern utan genon honom. Inga telefoner och inga MP3-spelare.

Skriv en kommentar

Comments are published immediately.