Cat's aren't that smart and they certainly don't do anything constructive. Shouldn't men deserver some more attention than those hairy balls?
The man on the street had an answer, he said: "I believe men like cute girls for the same reason why girls like cute cats".

Kommentarer (21)
And when it comes to girls and cats... well, I can't decide which one I find is cuter.
Ibland när man kommer cyklande ser man en hund till vänster. Sedan ser man ägaren till höger. Han håller i ett handtag. Då förstår man att det mitt emellan, just där man ska cykla, finns ett koppel utan reflexer som man kan snubbla över eller trassla in sig i med cykeln.
Some boys like cute cats AND cute girls.
Men vem har sagt att vi skall vara så djupa?
Men asså Linus, har du sett många flickor som gifter sig med katter och lever med dem hela livet osv? Katter är ju söta att titta på och mjuka att peta på, men vilken katt hjälper dig klippa gräset o uppfostra barnen? Du har lustiga jämförelser, brorsan! ;)
Det är intressant det där med modersinstinkter. Katter framkallar liknande instinkter hos mig, men hundar gör det inte. Även igelkottar och endel gnagare gör det. Kan det bero på kroppsformen? Ett rundat bakhuvud kan enligt spykologerna framkalla modersinstinkter. Småbarn är ju också rundare och knubbigare - kanske är det Guds mening.
En aspekt som jag inte vet om någon tagit upp är den att bortförklaringar med modersinstinkter inte heller klingar så bra i manliga öron. Om modersinstinkterna gör kvinnan mer intresserad av en katt än en man så:
1) är dessa instinkter så lättlurade att män frestas lägga på sig sparkbyxor och babymössa (eller kattöron om det passar bättre)
2) betyder det att kvinnan är mer intresserad av barn än man. Detta är kanske inte så illa egentligen, barnen är trots allt viktigare än mannen för människans framtid. Dock kan man inte kalla det särskilt romantiskt och oberoende experter rekommenderar att en kvinna inte tar upp detta ämne förrän efter tionde daten.
Lotta, jag förstår inte riktigt vad tvärtom betyder i detta fall. Att om man låter hunden äta smulorna som faller från bordet så blir mannen rik?
Skriv en kommentar