Söndag 8 november 2026Sön 8 nov·Namnsdag: Namn: Denise, Dennis·24:e söndagen efter pingst24:e sönd. e. pingst: ”Medborgare i två riken”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Tore spelade på flygeln och sjöng så fint

Gospelfesten öppnades i Vasa med lovsång och glädje

Gospeldagarna i Vasa började på bästa möjliga sätt: 320 deltagare och en av världens bästa dirigenter och låtskrivare Tore Aas fanns på plats.

Förberedelserna för lördagens och söndagens konsert är i full gång. Tomas Koskinen har kallat den sympatiske norrmannen Tore Aas till att leda masskören på över 300 sångare.

Tore undervisade via sina låtar, men också via en kort predikan när han berättade om vad han tänkte på när han skrev låten "Your love" (There's no place I can hide from your love, en låt som bl a Andrae Crouch har sjungit).

- Du kan gå vart som helst, men Gud har redan varit där och är redan där. Det finns ingen orsak att oroa sig.

Det finns möjlighet att se och höra storkören i Vasa Yrkesinstitut Lördagen 17 mars klockan 19.00 nästa dag i Runebergssalen klockan 14.00.

Save as PDFDölj/Ändra

Comments (8)

S
Sofia
Heja Nicco! Du sjunger som en ängel.
O
ordförande-Linda
Ni ser ut att ha det helt underbart skoj på gospeldagarna =) Hade varit kul att kunna vara med. Men nu är hegens tre Sound of Music föreställningar avklarade så nu skall jag koppla av, ni skall ha en riktigt fin söndag och lycklig hemresa!<br /><br />Vi ses på körövningen på tisdagen!
E
en sopran =)
<p>Vilken underbar gospel helg det har varit...men lite trött är man ju nog förståss... längtar till nästa års sjungande med fina sånger och kivåga människor :)</p>
T
Tua
"Nu finns det ju så många dagar i året att man behöver inte nödvändigtvis vara stilla de dagarna man är tillsammans.".. Att hur menar du? Dvs. det som jag undrar är att blir det verkligen av att söka Gud de dagar som man är ensam och inte träffar någon alls? Hur många såna dagar finns det förresten om året? Det är säkert helt OK att låta bli EC. Men jag tror vi i allmänhet har mycket jobbigare att höra Guds röst när vi är ensamma, för då börjar tankarna snurra kring en massa strunt. MEN (här kommer reklamsnutten): man kan åka på tyst retreat! Då är man tillsammans med andra inför Guds ansikte, men ändå tysta.
L
Linus
Jag håller med där också, fast jag menade att när man en gång är tillsammans så kan man ju märka varandra och styrka varandra. Det finns så väldigt många olika sätt - som är rätt!
J
J
Tadaa, österbotten vann innebandymatchen, utan rekryterade utomstående:) <br />
A
Andreas
Tja, Tua, jag håller inte riktigt med om det där om att det skulle vara svårare att söka Gud då man är ensam - "problemet" är väl kanske närmast det att man lätt kan fastna i sina former och tänka att man alltid nödvändigtvis måste låsa in sig på t ex sitt rum och sitta där med Bibeln och sedan ... ja, vad man nu gör. Gud möter mig ofta då jag minst tänker mig det då jag är ensam ... t ex då jag kört hem från stan och parkerat bilen och blir och lyssnar på skivan som jag haft och spela hela vägen, då jag är ute och går eller - favoriten - i duschen. :) Jag tror att det är viktigt att kombinera "de troendes gemenskap" med min egen privata tid med Gud - som jag tror kan vara "den bästa tiden av alla tider". ;) Kommer och tänka på texten i sången Quiet Place:

There is a quiet place / far from the rapid pace / where God can soothe my troubled mind / Sheltered from x and x / there in my quiet hour with Him my cares are left behind / Whether a garden small or on a mountain tall / new strength and courage there I find / Then from this quiet place / I go prepared to face a new day with love for all mankind.

Den egna platsen och tiden med Gud är så otroligt viktigt för att vi skall kunna " tankas" av Hans närvaro och kärlek, att kunna ge ut till andra av. Om vi ger ifrån oss den så förtvinar vi. Lär dig att hitta den och Hans närvaro i din ensamhet! :)
A
Andreas
OK, kom på det jag inte kom på tidigare:

Shelterd BY tree and flow'r

OCH så vill jag säga att jag ABSOLUT INTE på inga omständigheter har något emot att söka Gud på konferenser o s v. De två behöver bara komplettera varandra. Var själv på en lovsångskonferens i Järvenpää igår som var alldeles fantastisk. Det var alldeles ljuvligt att lova och prisa Gud i jublande glädje tillsammans!

Skriv en kommentar

Comments are published immediately.