Tisdag 3 november 2026Tis 3 nov·Namnsdag: Namn: Erland·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Hanna var helnöjd över att få diska i över två timmar i sträck

Gourmétextra: Lådverkstad

Siiri ledde några ivriga lärjungar närmare inpå konsten att tillreda morots- och kålrotslåda.

För många är julmaten viktig och för många av dem är lådorna ett måste. Mickelsson.net testade att delta i framställandet av barnens Jul-antiklimax.

Siiri Aallos hade fått ett recept som var öppet för tolkningar av sin mamma. Först gällde det att hitta goda kålrötter och stycka dem i tärningar. Efter det skulle de kokas och sen malas och blandas med en sörja. Allt skulle sedan hällas i lådor och hållas i ugnen! Morotslådan tillverkas på liknande sätt men sörjan är istället fyndigt nog risgrynsgröt!

Julmatverkstaden förde känslorna till 1400-talets agrar-Finland då man inte importerade annat än peppar. Men gemenskapen och julkänslan var onekligen bättre än på kebabkiosken nere på hörnet.

För den riktiga gourmanden är hemgjorda lådor ett måste, den industriella framställningsprocessen passar knappast finsmakaren.

- Jag hoppas att kebab snart blir klassad som julmat, tyckte mannen på gatan.

Här är ett finskt kålrotslåda-recept hittat på måfå (otestat):
http://www.ica.se/FrontServlet?s=mat_recept&state=recept&receptid=5332

Save as PDFDölj/Ändra

Kommentarer (1)

H
Henrik
Nice Mattsson!!! <br />

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.