Onsdag 4 november 2026Ons 4 nov·Namnsdag: Namn: Cassandra·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002

Kata från Jepokryddona gift

Kata, känd via violingruppen Jepokrydona, gifte sig igår med sin Thomas i Nykarleby kyrka. En limousin plockade upp paret undan risregnet och förde dem till festplatsen.

Kata och Thomas
Kata och Thomas

Jepokryddona spelade violin och dansade menuett. Det såg fint ut när den vackra bruden var med i de svängiga danserna.

Dekorationerna var fina: Vid varje tallrik fanns det små karamellpåsar bundna tillsammans med ett visdomsord, en namnlapp med ett rött tjockt tryck föreställande två hjärtan.

Den rökta siken och det rökta köttet var så gott så Linus inte orkade prova den väldoftande grisfilen som var huvudrätt.

Som kuriositet kan nämnas att Christa mot slutet av kvällen lyckades få även anti-dansveteranden Linus med på en lugn tryckare. En dansbandsgrupp underhöll till småtimmarna med dansbandsmusik och rock, men också country och pop.

De nygifta åker på bröllopsresa till Grekland.

Save as PDFDölj/Ändra

Kommentarer (3)

V
Veronica
Hi, hi så härlig katt! Att de kan se roliga ut när de ligger på rygg med huvudet på sne´! Hade en liknande en gång i tiden. Jag har nog berättat om henne här men det var för så länge sen så. Tilda hette hon. Tilda var oerhört pratsam och kelig. En tid så visade hon sin hängivenhet genom att slicka en. Mindre trevligt. Hon hade den vackraste kattrösten jag har hört. Hon tänkte nog många gånger att hon vill göra bättre ifrån sig än matte efter att ha hört denne sjunga, läs: gala. Hon var den som kunde plötsligt titta upp bakom stenen och säga: "moi". Det lät faktiskt så. =)
C
Christa
Katter är bland det härligaste som finns! Åtminstone snälla sällskapssjuka korthåriga bondkatter som får springa utomhus och göra sina behov.
H
hanna
aaw, cute cat :)

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.