Onsdag 4 november 2026Ons 4 nov·Namnsdag: Namn: Cassandra·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Helgalna flodbussar

Lyckligt hemma

På fredagsmorgonen 06.30 landande Finnairs direktflyg från Bankok. I det satt glada men trötta Christa och Linus som nu får glädjen att pröva på livet som nygifta i Helsingfors.

Livet som nygifta i Thailand var mycket behagligt. Speciellt de 6 dagarna på paradisön Koh Chang var riktiga höjdare.

När paret startade resan till Bankok var de bägge överens om att nu är bröllopsresan slut och att det istället var stadssemester och shopping, med allt vad det innebär, som gäller.

Linus kände sig lite krasslig på i bussen på väg till Bangkok, med symptom som enligt Christas guidebok stämde in på malaria. Eftersom det finns malariamygg på Koh Chang bestämde sig paret att åka till ett sjukhus för blodprov. Det gick bra, doktorn sade att Linus bara drabbats av lite vanlig krasslighet.

4 dagar i Bankok fyllda av shopping, tuk-tuk-körning, matupplevelser, marknader, bio, promenader, avgaser, oljud, hetta, ivriga försäljare osv fick alltså avsluta Christas och Linus bröllopsresa. Trots lite feber på slutet konstaterade paret att det mesta är härligt bara man får vara tillsammans.

Och som det väl skall kännas efter en resa kom de också fram till att borta är bra, men hemma bäst! Bl.a. finsk yoghurt och korvsås och potatismos var något som de tu fantiserade om!

Bilder från resan kommer så småningom ut på ett galleri.

Save as PDFDölj/Ändra

Kommentarer (20)

M
Maria
Kul att ni har haft det bra! :)
I
Inkki
Välkommen hem! Som de flesta morsor, så har jag faktiskt varit litet orolig (solsting, värmeslag, magsjuka, malaria, rövare, osv..) Vila nu, nästa resa väntar redan. Vi hörs och syns. Mor/svärmor
M
Maria
Kul att ni har haft det bra! :)
M
Maria
Ups...
R
Ronja
Härligt att ni lever å ha haft de bra.. :)
M
mange
Välkommna hem Linus o Christa. Nu kan ni läsa mickelsson.net artikeln i kp ;)
A
andreas
Det lät riktigt skönt! Välkomna hem!
L
linus
Mange, tusen tack för den fina artikeln i Kyrkpressen, det första jag gjorde när vi kom hem var just att bläddra igenom Kyrkpressen för att läsa artikeln! ;)

Christa är rolig, "lite feber" mättes igår till 39,8 från munnen, men nu börjar jag må bättre. Men det var en toppen resa!
M
mariac
va roligt att höra att ni hade det bra! välkomna tillbaks till finland!/kram
A
andreas
Jag tycker att Pamela skulle vara fint!
A
Atte
Diana, katten ser väldigt kunglig ut. Eller om hon e så kelgod så passar ju namnet Kajsa.
Och katten e såååååå gullig... Tyvärr e våra två små söta "grisar" :-) hos mina svärföräldrar. :´(
L
linus
Jag tycker Diana och Pamela är fina namn, men kanske mera för någon snärtig brutta än ett mjukisdjur.

Andreasina skulle passa bra som mjukisnamn.
L
Linnéa
Vaddå?! Män har ju också bröstvårtor! Nog har väl pojkkatter spenar då också...
A
annika
Ni kan ju välja ett namn som både flickor och pojkar kan heta, t.ex Kim eller Robin. Eller något flummigt som Tussen eller Gosis eller något. Fast, å andra sidan låter det som någon Ikea-produkt.
Det är knepigt det där med kön på djur. Min kompis hade en gång ett han-marsvin, åtminstone var det en hane tills den plötsligt fick två ungar. Men den fick fortsätta att ha ett manligt namn ändå.
A
andreas
Vi hade också en hankatt som plötsligt ungar.... Då fick hon det ytterst kvinnliga namnet Morris och då hon fött säkert 3-4 kullar rätt och slätt "Mammakatten" eftersom hon var en sån supermamma. Hon födde tex Sune, vår "lilla" älskling.
Andreasina är vackert - så ska min kommande dotter heta!
C
Cizi
aaaaaaaaaaw, Linus har skägg.... ;)
V
Veronica
Eller vad sägs om Tilda!? Så hette min sötnos.
M
mikaelronn
...eller så har han bara int sitt sig i spegeln på ett par dagar... :) sir själv likadan ut fö tillfälle.
C
Christoffer
Rauthgundis skulle passa bra. Eller kanske Thorismund. De är garanterat ovanliga namn.
T
T.S.Eliot
En katt bör ha minst tre namn;
ett enkelt, förnuftigt, rejält namn att användas hemma, som Peter och Tom, Hugo eller Emma;
ett säreget, ovanligt med resning och glans, som Munkustrap, Quaxo och Fille Podager;
ett nattligt, kattligt, evigt ofattligt, allra förtegnaste, egnaste namn!

PS. Hankatter har visst också spenar, för att könsbestämma oss tittar men med fördel under svansen...

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.