På ett kort gångavstånd från Box-grillen, bybutiken, busshållplatsen och bensinstationen finns Krook-gården. Anders har gjort hemmet till modernt, stort och vackert. När han köpte huset var det ett sommarställe med ute-toalett. Förutom att han köpt arbetskraft har han också fått hjälp av några från församlingen med renoveringen och ombyggnaden.
Anders bjuder Christa och Linus på en smaskigt kryddad hemlagad lasagne och en gräddig apelsin-ris-efterrätt. Michelin hade gärnat ätit här, också med tanke på ett annat gemensamt intresse: Motorfordon.
Trots att Anders är ungkarl finns inga spår i hemmet av vad man klassiskt sett förknippar med ungkarlsliv. Hemmet är nästan kliniskt städigt, elektronikprylarna är begränsande till en par cd-spelare, en tv och en bärbar dator. På gården står ändå en liten Lada som vittnar om pojkaktighet. Det är Marie Kohonens gamla bil som väntar på att isarna skall bära igen.
På gården finns en gräsmatta som lämpar sig utmärkt för fotbollsspel i mindre skala. Dessvärre har platsen tillfälligt blivit uppsamlingsplats för andras och egna båtar.
Anders älskar det fridfulla läget, den vackra utsikten över grannens åkrar och det ideala läget: Bussarna går ibland var 15:de minut och längs motorvägen kommer man snabbt till Helsingfors.
Anders morfar höll i tiderna tältmöten i slutet på somrarna på gården. Kanske traditionen övertas av en yngre generation?
Tack Anders för otroligt god mat och en fin tid tillsammans!











Kommentarer (7)
Var gärna med och be för vårt land och de som inte har träffat Jesus! Vi lever i mer och mer spännande men även allvarliga tider där ALLA så småningom kommer att vara beroende av Herren vår Gud.
Be gärna även för de som är utsatta för missbruk och ensamhet inför kommande jul. Kanske det vore dags att duka fram en extra tallrik i alla kristna hem och bjuda in den utslagne och visa honom/henne den kärlek som Jesus ger oss!
Skriv en kommentar