Torsdag 5 november 2026Tor 5 nov·Namnsdag: Namn: Magna, Magnhild, Torhild·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Hjältegravar

På liv och död

Sandudds begravningsplats bjuder på närhistoria och starka upplevelser. Vad sägs om monument rest för svenskar, tyskar och norrmän som kämpade för Finlands självständighet under kriget? Eller om Spede Pasanens grav?

Enorma kors är resta, ett av dem är rest vid ett stort fält med stupade militärer. Deras gravstenar är ordnade i strikta rader, nästan så att man kan se en hel brigad stå i formation. I mitten av formationen finns en stor grav, Marshalk Mannerheims sista viloplats. I närheten finns hans general Albert Ehrnrooth.

På andra sidan av begravningsplatsen kan man hitta Spede Pasanen och andra kändisar.

En människas liv är som en blommas, en kort stund blommar den och sen dör den. Ta vara på tiden och gör goda gärningar mot varandra. Överraska varandra och säg förlåt och ge efter!

Save as PDFDölj/Ändra

Kommentarer (3)

A
Anna
Akta dig, Ricki Lake!
C
Christoffer
Jag sommarjobbade på SAndudds gravgård somrarna 1982-84 i både hetta och snöstorm. Man fick frisk luft och blev brun lagom till studentdimissionen. Första sommarens sista arbetsdag och sista timme hittade jag....nej det vågar jag inte offentliggöra här.
A
Andreas
En benknota?

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.