Tisdag 3 november 2026Tis 3 nov·Namnsdag: Namn: Erland·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Sebastian och Clarence på Skansundsfärjan på väg till StockholmFoto: Pontus J. Back

Vi körde längst

Den 26-28 juni ordnades den årliga Church On Wheels biker träffen vid nya slottet i Bjärka-Säby utanför Linköping. Vi åkte ändra från Vasa och vann priset "längsta väg". En otroligt vacker helg med mycket mer än bara motorcyklar.

Efter att vi kört från Vasa genom Finlands krokiga och alldeles för raka vägar kom vi förra torsdagen äntligen till Sverige. Jag skulle nog säga att det är intressantare och vackrare att glida fram på de svenska vägarna. Detta högst antagligt på grund av att det är frågan om vägar man aldrig tidigare kört med motorcykel, en del av dem inte heller med bil. Vårt mål för denna resa var att tillbringa tid tillsammans med andra Kristna syskon som har samma intressen; Jesus och motorcyklar.

Träffen vid Bjärka-Säby var mycket mer än bara en mc-träff. Varje dag fick man höra Guds ord predikas, delta i nattvard och i år även vara med om två vigslar. Våra vänner Yvonne och Tore gifte sig i lördags och det var ett mycket vackert och annorlunda bröllop. De kördes in till altaret från var sitt håll och då vigselakten var över åkte ut tillsammans på deras Boss Hoss motorcykel utrustad med en V8 motor.

Pastor Ulf Mannebäck och broder Loran från Minnesota i USA hade även precis kommit tillbaka från en mc-träff i Odessa, Ukraina. Den hade varit annorlunda men de var mycket nöjda med resan. De hade tryckt upp ryska biblar som de delade ut till besökarna på denna träff. De fick även kontakt med ett gäng Kristna bikers i Ukraina som de utrustade med 3000 biblar.

Gemenskap var det som jag upplevde var det viktigaste under dessa dagar och vi fick verkligen träffa många nya bekanta. Jag fick även chansen att vittna om vad Jesus gjort i mitt liv samt spela mina låtar. Jag är mycket glad över vad Gud har gjort och gör i mitt liv. Med mig på resan har jag min son Sebastian. Vilken känsla att få vara ute tillsammans, inte bara som far och son utan även som bästa kompisar.

Vägen tillbaka till Stockholm körde vi tillsammans med våra bröder Clarence och Janne från Heavens Bikers. Två underbara Guds män som verkligen brinner för Jesus. Så var det någon som sade att det inte går att vara Kristen och köra motorcykel. Detta stämmer nog inte alls...

Save as PDFDölj/Ändra

Kommentarer (2)

D
Den Gröne
Boss Hoss, usch vilket miljömonster :(
M
Mårten Streng
"Inte bara far och son utan även bästa kompisar." GUD ÄR GOD!!!! Jihaaaa! Man blir ju bara så glad då man ser att Pontus tar tid för sin familj. Tänk för dem! Pappa var "frånvarande" i många år, men nu har de fått tillbaka sin pappa! Tänk för Sebastian vilken upplevelse att få åka med pappa, bästa kompisen! Vi som själv har barn och älskar dem högt, vi kan förstå vad det innebär att få ha "pappa som bästa vän"! Och tänk på pappa då! Oj, va han njuter att få vara tillsammans me barnen. Se detta i ett större prspektiv. Oj, vad pappa GUD njuter då vi vill va tillsammans med honom. Då är det fest, jubel och glädje och FULLT ÖS (och brum, brum ...!) Som sagt: GUD ÄR GOD. Tack Pontus att du visar på hur en pappa ska ta sina barn. Med eller utan hoj, vi ska UMGÅS me barnen, ta dem på allvar, ta dem me på äventyr och upplevelser! Ta dem med in i Guds underbara ljus och gemenskap! God fortsättning, Pontus, och alla andra pappor (och mammor). GOD BLESS U!!!

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.