Fredag 6 november 2026Fre 6 nov·Namnsdag: Namn: Svea·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Shoppinggruppen i Minimani

Ett gäng glada shoppare provar Minimani

När man kommer till en ny stad är det bra att genast kolla vad den går för - i shoppingväg. Vi for till Minimani i Vasa.

Butiken är stor och innehåller allt viktigt: olika trädgårdsrädskap, dv-kassetter och vaselin. Victor var gängets klädexpert och han hittade genast en mössa som han ville köpa. Flickorna fungerade som livsmedelsomdömen och de tyckte om butikens chokladägg.

Butikens personal ställde upp med fotograf. Grabben bakom Linus har inget med utvärderingsgruppen att göra.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (13)

V
vicce
nästa gång jag e där uppe måst ja faktist shoppa lite mera i minimani.... de blev inte av så mycke denhär gången... men de tar nog nästan ut alla dom stora shopping centrena i nyland om man tänker på urvalet...
O
Oskar
"<i>Grabben bakom Linus har inget med utvärderingsgruppen att göra.</i>"
Förutom att han vill förbi.
B
Bullen-nostalgiska Anna
"Som vanligt är det inte killen bakom Linus som har tagit kortet."
B
Bullen-nostalgiska jonah
"Kääära Bullen, jag har ett problem!
Jag kan inte fatta vem som tagit fotografiet, eftersom Linus står framför kameran, inte bakom... Snälla Bullen, kan ni hjälpa mig?"
O
Oskar
Ich bin doch kein "bulle", aber ich lese: <i>"Butikens personal ställde upp med fotograf."</i>
A
Anna - forsättningsvis på Bullenlinjen
Bbbbb uuu lll lll eee nnnn

"Hej Bullen. Jag är en schej på fjorttån åår, som har ett problem..."
Jag har själv problem med att de alltid börja brevfilmerna sådär.. Alltid så där. Fast ibland var det ju en "...kille på 15 år som har ett problem."

Damer o herrar, Jesus är svaret!!!!!!!!!!!!!
...kunde man kanske föreslå till FST att starta ett nytt program "Schebabben" som har mera Jesusvinkling?
C
Carolina
Är ni i den höga åldern så att ni hadd titta på bullen??? Voj,voj...int bra...ni håller på att bli gamla!!!*fliin* Nog för att jag oxå titta på d nångång...men d säger vi inte så högt..för jag e ju mega-helig av mig...eller så int?!
A
Anna
Jajjah! Bullen var med i bilden redan när jag gick i lågstadiet. Kanske främst när jag gick i lågstadiet med närmare eftertanke. Bullen är nästan kultteve för min ålders folk... men att införa Schebabben skulle inte vara helt fel!

Man sku kunna alltid ha en ungdomspanel som ska svara på brevfilmsproblemet; "Jesus är svaret" sen byter de tema.
C
Cizi
Anna, om d blir vi som måst starta programmet, så e ja mää!
Vår signatur sku antagligen vara: "Jesus is the answer 4 the world 2day"!
N
Nostalgiska jonah
Jaa, man märker verkligen att man börjar bli gammal, då man börjar minnas gamla goda tiden... Bullen, MacGyver, Ritari Ässä, Pale&Wille... Vem tittade inte på Regnbågen med Neppe, He-Man, Turtles, Pelle Hermanni... Listan är lång. Tänk på vad dagens barn måste komma ihåg: Fyra färggranna tokstollar med varsin krumelur på huvudet som ropar: UUDESTAAN! (Jag tittade på Telepateetit en gång på jobbet...jag ångrar det!)
"Schebaabben" måste komma igång, snabbt! Ungdomen behöver något vettigt att komma ihåg och bli nostalgiska över, något som man inte får traumor av för resten av sitt liv!
"Kära Schebaabben, jag är en schej på fjorttån år, och jag HADE ett problem. Men se'n hittade jag Jesus! Och Halleluja, vad livet blev gött!"
A
Anna
Cizi - welcome to the Schebaaben-staben!!!!
Vi måste visa typ tosi högklassig juttun!! Typ EC-shop!
L
Linda
Nåja Linus, (nu ska du då låtsas som om du inte hört denna fråga tidigare):
Va d en söt fotograf som plåtade er? ;)
Min kusin jobbar nämligen där, men hon sitter i kassan...
Men Minimani är en helt okej butik, speciellt om man vill handla billigt! De yngre personerna (de fattigare) i vår släkt hade typ alla gjort sina juluppköp i Minimani ifjol... Men jag hörde inte till den kategorin!!
(PS: Skida lungt vid Riksgränsen Linus!)
L
linus
Fotografen som fotade var nog en riktig fining - men kanske inte nån utvärtes modell, så det var nog inte din kusin ...

Jag tycker att man skall köpa bara dyra saker till julklapp! För det är ju julen som håller ekonomin rullande :) Så, Linda, vilka butiker köper de riktigt rika sina julklappar ifrån?

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.