Måndag 9 november 2026Mån 9 nov·Namnsdag: Namn: Ted, Teodor, Theo·24:e söndagen efter pingst24:e sönd. e. pingst: ”Medborgare i två riken”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002

Ge pengar till musiker och hjälp dem så att sprida evangeliet

Tore W Aas berättar om kristen musik, piratkopiering och pengar!

Siiri och Niina antecknar datumet till Tallinn-konserten
Siiri och Niina antecknar datumet till Tallinn-konserten

Det skulle vara bra om människor gav tillbaka åt de som gör musik, åtminståne om man får tro Tore. Musiken har alltid varit viktig i församlingarna och i dagens församlingar spelas allt mer musik. De som gör musiken och spelar den får tyvärr ofta inget bröd på bordet av sin insats.

- I USA kan man bli rikligt kompenserad för att vara lovsångspastor, men å andra sidan är de generösare, de ger sitt tionde också, förklarar Tore.

Tills situationen blir bättre ger Tore några tips åt musikerna hur de kan gå tillväga.

- Jobba med något vanligt jobb på dagarna. Man kan också spela in reklamsnuttar, hålla konserter för t ex företag eller spela in skivor.

Tore berättar att han nappar på erbjudandet att göra reklammusik en par gånger per år. En gång var det ett stort företag som ville att han skulle göra låten till en TV-reklam.

- Jag hade helt glömt bort det och när de ringde samma dag och bekräftade träffen samma dag så sade jag bara "ooh, ja det blir bra" och i bilen kom jag på en svengig melodi. Företaget var mycket glada över resultatet.

Tore har många exempel på hur låtar bara dyker upp i huvudet, ett annat exempel är den berömda låten Välsignelsen. Jesus måste ha gett den: Hela fem minuters låten kom till på två sekunder. Klockan var två på natten och den skulle spelas in i studio nästa morgon.

Tores kör Oslo Gospel Choir har sålt miljoner skivor, men spridningen är lång större än det.

- Vi spelade i Warszawa för 8000 personer. Till vår förvåning kunde publiken våra sånger. En gång fick vi till och med bryta för att vi inte kunde höra bandet, berättar Tore.

- Gissa hur många skivor vi hade sålt där före? Inga!

Tore berättar att inträdet till den konserten var 10 kronor och inkomsterna gick till lokala krafter.

- En gång var kören i Ecuador, där sålde de våra skivor för 10 kronor styck, det var omöjligt att se skillnad på en äkta. Vi köpte massor! Annars måste vi köpa våra egna för 80 kr styck!

Överraskande nog är Tore glad att budskapet sprids via internet och piratokpior, men han tycker att rika borde ta sitt ansvar och dela kostnaderna.

- Det är underbart att evangeliet sprids, och vi som är från rika länder kan vara med och välsigna!

Oslo Gospel Choir kommer att uppträda i Tallinn 26.5 2007. Med sig har de pengar från en konsert de höll för ett företag.

- Många är så fattiga, de har ingenting och vi kan alla hjälpa till.

Tore själv? Han tjänstgör varje söndag i sin församling helt gratis. Paulus talade också om att arbetaren är värd sin lön och syftade på de som för ut ordet, men han försörjde sig på arbete som tältmakare.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (8)

L
Linda
Ser ut som att ni redan bestämt er för en trip till Tallinn 28.5! Det blir roligt!!
E
Eccon
Enligt vad jag hörde av arrangörena av denna konserten i Tallinn är konserten inte 28.5, men 26.5... Ni kan hitta mera info på sidan http://www.crescendo.ee/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=7&Itemid=17
Sida är på estniska, men det är ju väl inga problem.. :-)
T
Thomas
Borde man ge tionde?
S
Sven
Svar till Thomas: JA!
T
Thomas
Finns inget i Nya testamentet som säger att man borde ge tionde, men det är nog en god gärning.
3
3SbeoDBqSp4895W2KwhF2b
<p>Tionde var en del av det gamla förbundet. Men i det nya förbundet blir man givmild, t ex delade de första kristna allt. För snåla människor hade det gamla förbundet passat bättre. </p><p>Vågar vi börja ge och satsa? Glöm tionde och börja ge mer!</p><p>Tack Eccon, du har rätt, datumet var fel och det är rättat nu. Jag hade kommit fel ihåg.</p>
A
AnnaS
Mmmm, håller med Linus, men i mitt liv har iaf tionde varit en bra grund, och sedan har jag beroende av (FÖRHOPPNINGSVIS!!) Guds ledning och gett mer. Grunden för mig är dock tionde.
T
Thomas
<p>Linus idé låter inte så dum, men den är så lätt att missbruka att det nästan är löjligt.</p>

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.