Tisdag 3 november 2026Tis 3 nov·Namnsdag: Namn: Erland·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Glädje

Glädje i första generationens församlingar

Nya församlingar eller så kallade första generationens församlingar är mycket vanliga i Indien. Nya församlingar växer upp som blåbär efter regn. Det mest påfallande med de församlingarna är den otroliga glädjen som medlemmarna har, trots tider av utfrysning och förföljelse från det övriga samhället.

I söndags deltog Fredi och Linus i en gudstjänst i landsbygden. Mötet var som vanligt redan i full gång när västlänningarnas bil stannade utanför samlingsbyggnaden som också fungerade som pastorsfamiljens hem. När Fredi och Linus kom höll församlingen på med livlig lovsång med typiska trumman och en försångare. När församlingen fick in mera pengar skulle de köpa fler instrument, berättade pastorn.

Mötet fortsatte med mängder av vittnesbörd. Pojken som haft mentala problem som blivit normal när någon bett för honom. Pojken i sin tur bad för en kvinna som varit isolerad i sex i sitt hem på grund av variga allergireaktioner på sin kropp. Där stod hon nu, lysande av glädje med metallarmand och berättade att Jesus botat henne. Vittnesbörden fortsatte komma.

Fredi och Linus höll var sitt tal, Fredi undervisade om den Helige Ande. Efteråt kom många fram för förbön.

Efter förbönen serverades alla mat. Pastorn berättade att en gång i månaden hålls ett längre möte och då får alla mat, och annars är mötena kortare så man hinner hem på lunch.

Pastorn var generös och gav Fredi och Linus 100 rupies var, ungefär två euro för sin insats, mycket pengar i den indiska landsbygden.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (7)

J
John
Fredi och Linus tog ni faktiskt emot pengarna???
L
Linus
Ja! Men jag lämnade flerdubbelt i kollekt om det är någon som gillar att bara gnälla.
M
Matti
Arbetaren är värd sin lön (Luk.10:7 och 1.Tim.5:18), dock är den störtsta lönen det att vi över huvudtaget får förkunna evangeliet (1.Kor.9:18). Preach it!
I
Ida
åååååh va ljuvliga bilder!
ja vill se resten av dem ;)
A
Andreas
Mycket vänligare och artigare att ta emot pengarna än låtsas vara artig och låta bli. Kanske pastorn hade förstått Guds rikes princip om sådd och skörd? Tydligen "funkade" det ju då Linus gav mycket mer i kollekt. Fantastiskt! :))
L
Linus
Ajo, och så förstod jag på Fredi att FSPM och Filadelfiakyrkan i Helsingfors också gav stöd till församlingarna vi besökte, plus vårt uppehälle och omkostnader.
R
Roger
Tack för bilderna - man blir glad av alla färgerna och alla leenden! Gud är god!

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.