Onsdag 4 november 2026Ons 4 nov·Namnsdag: Namn: Cassandra·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Miku visar riktningen

Göra gott-satsning i Ekenäs

Inkommande sommar arrangerar Ekenäs Metodistförsamling en tio dagar lång evangelisationskampanj i Ekenäs med omnejd.

Fokusen i evangelisationen kommer att ligga på att göra gott i samhället och skapa nya kontakter. Tanken bakom satsningen är att engagera alla som vill vara med på ett eller annat sätt.

Planerarna av kampanjen betonar att det här inte bara är en ungdomsgrej. Allt Guds folk är välkommet att bidra på olika sätt! Vi erbjuder 4 olika möjligheter att delta i satsningen:

Du kan vara en teampartner – Då är du engagerad i själva evangelisationsteamet som genomför evangelisationen.
Du kan vara en partner för praktisk hjälp – Då är du med och hjälper till med de praktiska göromålen kring satsningen.
Du kan vara en bönepartner – Du stöder kampanjen genom dina böner och får kampanjens böne- och uppföljningsbrev.
Du kan vara en ekonomisk partner – Du stöder kampanjen med en liten eller stor ekonomisk gåva och är på så sätt med och förverkligar kampanjen.

Senast den 21.5

Till Andreas Forsbäck
Gsm 0503095245
E-post   andreas.forsback@mku.fi eller på Internet www.mku.fi

Meddela:

Namn, telefon, e-post, adress, födelseår matallergier och om du är med på hela teamet eller endast en del.

Arr. Ekenäs Metodistförsamling
Sigfrid Aroni gata 2
10600 Ekenäs

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (4)

K
karis
vi e kömpisar me ekenes o tykker jette-mykke om våra syskon där!! heja er! tisammans ska vi föra Jesus ti vårt västra nyland!
A
ansa
Är det möjligt att få veta närmare exakt tidpunkt än "inkommande sommar"?
L
Lotta G
Fantastiskt initiativ brorsor! God Bless!
N
nicco
jå verkligen=)!!!

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.