Tisdag 3 november 2026Tis 3 nov·Namnsdag: Namn: Erland·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Harry och Greta Blomberg

Harry firades i Filadelfia

I samband med söndagens gudstjänst i Filadelfiakyrkan sjöng de samlade med Andreas Forsberg på flygeln för Harry Blomberg. Harry har tidigare varit pastor i Filadelfiaförsamlingen och han hälsade att han har församlingen kär.

Det var Kenneth Grönroos som passade på att mot slutet av gudstjänsten hedra dagens talare Harry med anledning av hans bemärkelsedag. Harry hade tidigare delat med sig många insikter om Herrens bord. Efter Kenneths tal och Harrys tacktal, bjöd Kenneth alla upp på födelsedagstårta.

- Den här kvarg- och hallontårtan var verkligen rekordgod, uppgav en som helst inte ville synas på bild på nätet.

Den svenskspråkiga förmiddagsgudstjänsten Seniorgudstjänst ordnas varje månad, den första söndagen i månaden klockan 11.

- Alla åldrar är välkomna, påpekade mötesledaren Kerstin Sivonen.

Kerstin berättade också om arbetet i Burundi, som Filadelfia har en lång historia med. Bland fick Filadelfias gamla blåsinstrument ett nytt hem där och Kerstin visade ett videoklipp med ett gäng glada musikanter. Kerstin berättade också om hur en kvinnlig missionärs livsinsats har burit frukt med tiotusentals kristna i dag.

Filadelfiaförsamlingen ordnar finskspråkiga "Fila Sunnuntai"-möten varje söndag klockan 16.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (1)

M
Marie
Unga till själen och seniorer till förståndet :D Det var ett bra uttryck.

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.