Onsdag 4 november 2026Ons 4 nov·Namnsdag: Namn: Cassandra·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Insiktsfulla äktenskapskurserFoto: Okänd

Insiktsfulla äktenskapskurser

Vi tror att denna kurs kan ge mycket nyttigt både för kyrkvana och icke kyrkvana, singlar som sällskapande eller gifta.

Stephen Stacey som har en
vision för att förändra hela Finlands syn på familj och äktenskap undervisar. Han bor i Kyrkslätt sedan 9 år och är gift med en polska. Han har tidigare undervisat en liknande kurs på Arcada, som bl a Daniel Tunér tagit del av. Kursen går på engelska p g a att det är Stephens språk.

Kursplanen skickas om Du anmäler Dig via epost. Kom och testa om Du kan följa med på vårt seminarium den 30/9 eller på den första kurskvällen den 4 oktober. Det är bra med anmälan för serveringens skull.

====

1. How to prepare to be successful in marriage

Stephen Stacey, lecturer in Personal Development and Couple Relationships

Saturday September 30 at 10-17, Café Nya Vinden, Högbergsg. 22, Helsingfors

Seminar cost 20/10 € per person includes coffee & material

a) Moral and spiritual development before marriage so as to improve your ability to be a
good marriage partner

b) Understanding and reflecting on what you are looking for in a marriage partner.

c) The kind of questions you need to be asking
your potential spouse before your marriage

To register – contact:
crossoverconsultations@hotmail.com

Jan Tunér 050-46 70 231 before 29/9

2. Ten weeks´ course on Building
a Successful Marriage

starting Wednesday October 4 at 18.30
– 21.00 at Café Nya Vinden

Course cost 30/20 € per person includes coffee & material

a) Purpose of Marriage. The Structural Benefits of Marriage. Personal growth in a marriage
relationship. Understanding Men & Women’s Different Psychological Needs in Marriage.

b) What does it take to create a home both partner’s can enjoy?

- Creating a Common Vision.

- Communication – Research into typical communication problems & gender differences;

Respect & Communication.

- Conflict Resolution Strategies;

- Commitment & Strategies to maintain the original commitment. Infidelity &

Cohabitation.

- Becoming Team Players – enhancing the relationship experience

c) Developing Friendship and Love over the years

d) Understanding the effects of divorce on children, adults and society

To register – contact: crossoverconsultations@hotmail.com

Jan Tunér 050-46 70 231 before 3/10

Seminariet och kursen sker i samarbete med Svenska Studiecentralen

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (22)

J
jonah
David & Dick var också med från Borgå.
E
En i "publiken"
Kom ihåg kära vänner, att det är Gud som ska ha äran för musiken!! Det spelar faktiskt ingen roll vem som är med i lovsångsteamet om inte Gud är med och om inte vår Herren får all ära!! (Nu menar jag ju inte att lovsången i Jakobstad var dålig, på något sätt, jag vill bara påminna er om detta, eftersom Jesus inte nämndes med ett enda ord.) Det är inte på musikerna det hänger på, det är på våra hjärtan och till vem vi riktar oss, vem som är i centrum och vem vi vill behaga. Jesus är Herre!
J
jonah
Aamen, aamen!
A
andreas
Kära En i "publiken". Jag håller med varenda ord du skrev. Precis som Olle R sa så kan musiken i sig låta som "i helvetets förgårdar" men anden i musiken är så långt från den omnämnda platsen som möjligt. Och vice versa, förstås. Ha det bra, Gud välsigne dig!
L
linus
Gud tillhör äran, alltid!!!!
M
Maria
Amen!
A
ava
håller hundra procent med om att Jesus tillhör all ära:) Amen!
A
Ansa
Kom ihåg sen.. Ingen koralbok!
L
linus
Ansa, genast när det kommed en artikel från österbotten får du någon inside grej med ;) ... eller är koralbok något allmänt känt faktum?
A
Ansa
En koralbok är som en större psalmbok med noter osv för såna som spelar efter noter.. (typ)
L
linus
:] Åhå ... nu blev jag lite mer allmänbildad, tack! :D Koral koral ...
C
Caro
Hallejluja för stormetropolen Jakobstad :)!
J
jonah
Linus, vill du ha mera inside juttur? Nå, här kommer en:
Andreas, nog skall du väl skaffa egna simglasögon?
M
Maria
Jonah! Snälla! Uppmuntra honom inte...
S
sara
va härligt!!! vilket gulligt foto! hoppas allt e bra med dig Affe:) Heja Österbotten!!!
A
andreas
Måste bara fråga vem Ansa är som känner till super-inside grejen med koralböckerna. Alltså: Ansa vem är du?
Hej på dej också Sara! Jättekul att höra av dig! Här går det nog bra, men hur är det i Ume.. nej Lul.... nej alltså Skellefteå! .... Äsch, Piteå var det ju!
A
andreas
Ahaa... det lönar sig att studera notiserna på mickelsson.net noga. Jag fick alltså reda på att Ansa är Anna-Sara. Bra! Nu vet jag det.
A
ansa
Okej.. Hoppas du blev klokare av det(?) Ha det super i Tjeckien!
D
Daniel Tunér
Jag kan <span style="font-weight: bold;">varmt</span> rekommendera denna kurs för er alla! För egen del upplever jag att jag fått långt större förutsättningar att skapa ett fungerande och underbart parförhållande, nu när jag gått denna kurs. Som om du önskar finna någon att dela livet med, eller om du redan har funnit en, så är detta en av de bästa sätten att stärka dina möjligheter att bygga en fungerande vardag. Tro inte att bara för att du är kristen så kommer allt att gå som på räls! Det kräver kunskap, vilja och överlåtelse för att leva ett helt liv tillsammans.<br /><br />Kursen bygger alltså på aktuell forskning och vetenskap, och jag tycker det är underbart att denna forskning stöder Bibelns syn på parrelationer.<br /><br />Jag svarar gärna på frågor, både här och per mail. tunerd(at)arcada.fi<br />
A
Anna
Ojojoj...den kursen skulle jag vilja gå!! Men eftersom jag bor aningen långt ifrån vill jag fråga om det går att få undervisningen på annat sätt? Läggs den ut på nätet, går att fås som "distantkurs" eller liknande..?
D
Daniel Tunér
Anna, om du vill kan jag be att få materialet i dataformat, coh skicka det till dig efterhand. Sicka mig ett mail, så ska ja försöka ordna det, mvh, Daniel<br /><br />ps. Stephen Stacey har oxo en hemsida som heter www.smartteens.org<br />
L
linus
Bra sida med intressant undervisning! Något för Dr Love!

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.