Tisdag 3 november 2026Tis 3 nov·Namnsdag: Namn: Erland·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Simon flyttade från Kenya till Jakobstad för ett år sedan. I bakgrunden syns den ursprungliga Jakobstads Rostfri skylten.

Integration på gång

I en del av ett fiktivt integreringsprojekt för invandrare från utomsockens har man i Jakobstad försökt få nya invånare att ta del av stadens sportaktiviteter. Simon, från Helsingfors, har börjat som tränare för ett juniorlag i JARO.

Mickelsson.net har iscensatt en påhittad intervju med Simon.

- Varför började du som tränare, hade det inte räckt med att styra med Playstation?

- Jag tyckte att min pojke gott kunde få skjuta flera straffsparkar i matcherna och enda sättet att bestämma är genom att vara tränare, hade Simon knappast svarat på riktigt.

Mannen på gatan var inte heller sen att ge imaginära kommentarer.

- Det är bra att man sätter vikt på den växande unga generationen så att Finland skall få komma med i VM-slutspelen i någon gång i framtiden.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (1)

A
Andreas Forsberg
Aha, JARO står alltså för Jakobstads Rost? Det var något nytt!

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.