Onsdag 4 november 2026Ons 4 nov·Namnsdag: Namn: Cassandra·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Gräsand

Jaktsäsongen drar igång

Äntligen går vi in i den årstid som många finländare har väntat på. Jaktsäsongen står nämligen framför dörren!

Egentligen har jaktsäsongen redan börjat, den 10:e augusti fick man börja jaga ringduvor. På den jaktmark där undertecknad jagar har det hittils varit skralt med duvor, trots att det brukar vara bra marker för dem. Det kan dock bero på den något försenade skördetiden som gör att många åkrar ännu står orörda. Efter tröskningen söker duvorna sig ofta ut på åkrarna.

Lite senare på hösten samlas ringduvorna i större flockar och är man då på rätt ställe på rätt dag så kan bytet blir riktigt bra. Den bästa kväll jag varit med om så fick jag 10 duvor på nån timme. Det var en helt otrolig kväll!

Men det som den flesta jägare väntar på är dock andjaktspremiären onsdagen den 20:e augusti. Ungefär 200 000 jägare är ute i buskagen och på vattnen för att försöka få ett byte. Ingen får börja jaga innan klockan slagit 12.00 och det är alltid ett par nervösa minuter med hög puls strax innan.

Jag återkommer med en rapport från premiärdagen och hur det gick. Det är nämligen en dag med mycket starka traditioner då jag alltid jagar på exakt samma ställe på samma sätt. Och den enda dag på året som jag och min far har en heldag tillsammans, bara vi två.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (28)

J
Jägare
Visst e de härligt när kl slår 12 och man får avfyra första skotten och inleda säsongen?
Hoppas att de blir bra väder!
J
jag
Bisarrt. Att längta efter att ta livet av något kan ju inte vara riktigt sunt.
A
Aldrig jagat
Sunt och sunt. En jägarinstinkt är väl ganska väsentlig även för människans överlevnad. Så mänskligt och normalt är det väl åtminståne.
C
ch
så länge man äter upp (eller ger bort åt andra) det man jagar skiljer det ju sig inte från att äta malet kött eller kyckling som man köper i butiken. Tvärtom är det ett mycket bättre sätt att skaffa sig föda, och så får man motion på köpet!
C
ch
dessutom fungerar jakten samtidigt som viltvård, och bidrar också till att minska älgolyckor med dödlig utgång. Tänk på det, "jag", nästa gång du kör på en landsväg i skymningen...
A
Andreas
Även om vi i vårt land för tillfället inte är beroende av jakt för vår överlevnad så har vi en gång varit det, och det är även det gällande systemet i vissa delar av världen fortfarande. Bättre om människor gillar att göra det de ska för sin överlevnad än att det avskyr det. Tycker jag. + Håller med det ch skrev.
K
Killroy
Ja i morgon kl. 12.00 sitter man med ett nyputsat gevär och väntar i vassen . Men älg jakten e betydligt intressantare och dessutom får man ju mera kött oxå.
3
3SbeoDBqSp4895W2KwhF2b
Det närmaste jag kommer er tuffa jaktgrabbar är när jag gräver efter mask till mitt metspö ...
T
Thomas Tvivlaren
I dagens samhälle behöver man inte jaga för köttets skull. Man behöver inte ens äta kött, jag är själv vegetarian och rekommenderar det varmt åt andra. I forna tider åt man inte särskilt mycket kött, dels därför att det var farligt att jaga och dels därför att husdjuren var mer nyttiga levande än döda.

Så vitt jag vet har människan inte någon jaktinstinkt att tala om. Att jakt är en gammal tradition är i bästa fall en ursäkt, inte en orsak. Men jo; älgbeståndet måste hållas i styr så att vägarna hålls säkra. Ingen vill ju ha en älg i vindrutan, det vore ohälsosamt.
A
Aldrig jagat
Må det vara en Guds gåva eller ett steg i det naturliga urvalet, men om människan inte skulle ha börjat jaga och träna upp sina jaktkunskaper skulle hon ha haft mycket svårt att överleva och kuva (de andra) djuren under sig. Inte nödvändigtvis alltid för att äta köttet, men för tryggheten.

Att det inte i dagens värld, bortsätt från älgarna då, är nödvändigt på samma sätt är en annan sak.

Det där med traditioner, ursäkter och orsaker; människans historia är relevant då man undersöker vad som är "bisarra" eller "osunda" beteenden. Det har inget att göra med hur nödvändig syssälsättning det är för människan idag.
K
killroy
Att vara ut i skog och mark är en del av tjusningen , att fälla djuret är en del av tjusningen och att äta djuret som man själv fällt är en del av tjusningen .
Ingen tvingar mej att gå ut och jaga , de bestämmer jag själv .
Jag kan lika bra köpa köttet från affären men de e inte samma tjusning . Vi har alla en fri vilja och vi bestämmer själv vad som anses vara rätt och orätt .
I morgon kl.11.59 är det rätt om siktet är inställt på en and.
P
Pontus J. Back
Jag har ingenting emot jakt. Själv jagar jag inte annat än förlorade får. Ibland hör jag ett bää.

Inget går upp emot mammas älgstek efter att pappa har varit i älgjakten. Skulle nog jaga själv om jag hade tid, men någon vapelicens tror jag inte jag får. Jag ansökte om en licens för en Magnum 44 en gång, men de trodde jag var galen.

Jag älskar däremot att fiska men tyvärr har det blivit alldeles för lite av den biten den senaste tiden. Jag försöker fiska mera människor:)

Välsignade jaktstunder till Er bröder och jägare!

Pontus
J
Jocke Grönroos
Jag är fullständigt emot jakt för nöjes skull, men jakt för överlevnad kan jag förstå. Dock så behöver vi ju inte jaga för överlevnad mera och det gör sysselsättningen rätt så onödig...
P
Pez
Till de som använder "jaktinstinkt" som ett argument för jakt: Det finns ju de som hävdar att mån har en biologisk disposition för polygami också, för att garantera artens överlevnad. Så jag antar att ni ger tummen upp för att man gökar runt då också :)

(Med det sagt så har jag aldrig jagat. Men jag gillar kött, så jag är nog inte i positionen att ifrågasätta vanlig jakt..)
P
Pez
MÄN, alltså (skrev fel..)
B
Bonden
Jakt behövs för att begränsa storleken på stammen av olika djurslag. T.ex canada gässen har förstört skörden på ett antal ställen i Österbooten denna sommar.
.
.
Polygami förekommer i bibeln, det borde inte vara nåt fel med det...
J
JJ
Favorit i repris, om jakt: http://www.youtube.com/watch?v=moXrb9ZiFYA
C
ch
bra klipp!
A
Aldrig jagat
Om Pez syftar på mina inlägg måste jag försöka förtydliga mig en gång till. Jag talar varken för eller emot huruvida jakt idag är rätt/fel/okej. Min poäng var att det inte är BISARRT eller onormal att vilja jaga.

Sen om det nu råkar vara så som "nån hävdar", att män har anlag för polygami, så är det väl då en helt normal fallenhet, vilket inte är lika med att tycka att vi "ger tummen upp för att man gökar runt".

Det är normalt för människan att vara självisk, det betyder inte att det är rätt. Osv.

Hoppas min poäng härmed blev klar.
P
Pez
Ok, Aldrig jagat, men hur definierar man "onormalt"?
(Och på vilket sätt är det normalt för mänskan att vara självisk? Det beror väl på situationen - att i panik kämpa för sista platsen i livbåten om man är på ett sjunkande skepp på Atlanten är knappast "bisarrt", men att stjäla karameller av småbarn är väl rätt knasigt)
A
Aldrig jagat
Onormal: avvikande, onaturlig, ovanlig, underlig. Avvika från det normala.

Du har helt rätt i, att om man ser till handlingar kan vissa själviska handlingar tolkas som normala, och andra inte. I det stora hela kan väl människan dock tolkas som en självisk varelse. På samma sätt tänkte jag att människan i det stora hela nog är en jägare (speciellt män). Men jag kan ha fel. Detta kanske ändå börjar bli lite hårklyveri, eller hur?
P
Pez
Nja, men jag tycker det är intressant att diskutera "normalitet".
Det är ju t.ex. "avvikande från det normala" att:
- ha finska som modersmål i Korsnäs
- ha svenska som modersmål i Finland
- ha finska som modersmål i välden
- vara man (det finns ju procentullt sett fler kvinnor åtminstone i västerlandet)
- vara aktivt troende - i synnerhet frikyrklig! - i Finland osv...

Men sen är det väl så, som man brukar uttrycka det i filosofin, att man inte kan gå från hur saker ÄR till hur de BÖR vara, dvs man kan t.ex. inte från det faktum att majoriteten av befolkningen upplever sej som heterosexuell dra slutsatsen att det är så man BÖR vara (men så resonerar ju många, liksom t.ex. finskhetsförbundet av det faktum att majoriteten av finländarna har finska som modersmål och är vithyade drar slutsatsen att ALLA finländare bör tala finska och vara vita).
A
Aldrig jagat
Mycket sant, mycket sant, Pez. Det är inte så entydigt.

Så det var kanske lite förhastat då att uttrycka sig över vad som är NORMALT eller inte, både av mig och de som tyckt att det är bisarrt och osunt att digga jakt.
P
Pez
Kankse det, men samtidigt tror jag nog det i vår kultur (liskom säkert i de flesta andra) är rätt få som tycker att jakt är bisarrt. såna saker kan säkert ändra under år-1000:enden, men det råder väl knappast större tvivel om att de flesta som sysslar med jakt hos oss t.ex. bryr sej om naturen. Det är väl bra att det är så organiserat, med jaktlag, licenser osv.
A
Aldrig jagat
Öh.. Ja precis.. Nu är vi ju på helt samma sida, du och jag. :)

Skulle vara skoj att höra hur det gick igår!?
L
Linus
Nördarna på slashdot talar om polygami här:
http://science.slashdot.org/science/08/08/20/1751246.shtml
P
Pez
Aldrig Jagat: Jo, jag sa inte att jag var emot jakt, men jag funderade bara på idén om det normala/onormala..

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.