Tisdag 3 november 2026Tis 3 nov·Namnsdag: Namn: Erland·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Kärleken till pengar

Kärleken till pengar

1 Tim 6:10 Ty kärlek till pengar är en rot till allt ont. I sitt begär efter pengar har somliga kommit bort från tron och vållat sig själva mycket lidande.

Jes 55:2 Varför ger ni ut pengar för det som inte är bröd, era inkomster för det som inte kan mätta? Hör på mig, så skall ni få äta gott och njuta av utsökt mat.

Ords 17:16 Vad hjälper pengar i dårens hand, kan han köpa vishet när han saknar förstånd?

Pred 5:9 Den som älskar pengar blir inte mätt på pengar, och den som älskar rikedom får aldrig nog. Också detta är fåfänglighet.

Pred 4:4 Jag såg att all möda och framgång i arbetet beror på den enes avund mot den andre. Också detta är fåfänglighet och ett jagande efter vind.

1 Tim 3:8 Församlingstjänarna skall på samma sätt vara allmänt aktade och pålitliga. De får inte missbruka vin eller vara ute efter pengar.

Hebr 13:5 Lev inte för pengar, utan nöj er med vad ni har. Gud har själv sagt: Jag skall aldrig lämna dig eller överge dig.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (2)

M
myran
Linus, du glömde visst den här:
Luk 16:13
Ingen kan tjäna två herrar.
Antingen kommer han då att
hata den ene och älska den
andre, eller kommer han att
hålla sig till den ene och se
ner på den andre. Ni kan inte
tjäna både Gud och mammon."
Ack, denna penningstinna värld vi lever i idag. Inte bara det att man skall ha en massa saker/pengar, problemet är att folk nödvändigtvis vill visa det. Det är ju klart, om man satsat alla sina pengar på t.ex. en ny bil så vill man ju gärna visa upp den, men det är skillnad på att vara stolt och att skryta. Som den otåliga kvinnan som talade i telefon när hon väntade på chauffören:"Jag har nu stått här i min minkpäls i en kvart och jag har låtit min Mercedes gå, men chauffören syns inte till..." Folk skaffar sig en utbildning de inte vill ha, men pengarna lockar ju; folk skaffar sig bilar de inte kan köra, men grannen får ju gärna bli avundsjuk; folk skaffar sig prylar de inte behöver, men de ger ju faktiskt en viss status...
Då kan ju vi kristna i varje fall stoltsera med en biblisk uppmaning som kan förändra ett helt liv, även för en kristen om han inte fått höra bibelversen tidigare: "Allt ni gör skall ni göra i tro på Gud". Att leva i en oavbruten kontakt med Gud är nödvändigt, om än svårt. Men det går att träna upp detta. Tänk på Gud så ofta som möjligt, och förr eller senare blir Han en del av din vardag! Det är ju klart att Gud redan är en del av allas vardag, men Han måste bli en personlig detalj i dina tankar och gärningar. Då har du lättare att få uppmaningar eller direktiv av Gud, och kanske Han får dig att förstå att pengar inte är värda det de ger sken av. Men en del av oss skall ha en utbildning som ger hög lön, en del av oss skall ha dyra tekniska prylar. Så man behöver inte bli fylld av angst och börja hyperventilera om man tror att man förtjänar för mycket pengar... Tacka Gud istället, och om du någonsin blir erkänd som en bra skådespelare med en Oscarstatyett, eller vinner ett pris på MTV Music Awards, så kom ihåg att nämna Jesus i ditt tacktal!
J
JS
Detta citat passar kanske också in här:

<B> Mark 10:25 </B> Det är lättare för en kamel att komma igenom ett nålsöga, än för den som är rik att komma in i Guds rike.

Poängen här är väl emellertid att det senare ändå är möjligt genom Jesus Kristus.

John Wesley lär för övrigt ha sagt att kristna är kallade till en enkel livsstil enligt en biblisk princip: "Tjäna så mycket pengar som ni kan, spara så mycket som ni kan och ge bort så mycket som ni kan." Spara betyder här att minska på utgifterna.

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.