Tisdag 3 november 2026Tis 3 nov·Namnsdag: Namn: Erland·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Paulus uppmaning: Gläd er alltid i Herren.

Paulus positiva attityd

”Gör allt utan att klaga och tveka”, ”låt alla se hur vänliga ni är” och ”gläd er alltid”. Det är några uppmaningar från aposteln Paulus till församlingen i Filippi. Men hur kan vi applicera detta mitt i våra omständigheter och situationer?

Jag blir peppad av att läsa det här brevet som Paulus skriver. Paulus sitter i fängelse för sin tro på Jesus när han skriver Filipperbrevet. Där och då väljer han – trots omständigheterna – att ha en attityd av tacksamhet och glädje. Det finns en styrka i att ha en positiv attityd i alla omständigheter.

Men vad var det som drev Paulus att förbli positiv, att fästa blicken på målet istället för att tappa modet och ge upp? Jo, han visste att vår yttre verklighet ofta är en spegling av den verklighet vi målar upp på insidan. Om jag vaknar på morgonen och får tanken ”idag är jag deppig” och inte gör något åt tanken, utan låter fröet gro i mitt sinne, ja då kommer jag också att vara deppig hela dagen.
Om jag däremot bestämmer mig för att säga nej till den tanken, därför att jag har min glädje i Herren oberoende av vilka tankar som kanske kommer emot mig, så behöver jag inte vara deppig hela dagen. Paulus skriver att han kan leva i alla förhållanden, därför att han förmår allt i Kristus som ger honom kraft. Samme Kristus finns i våra liv, redo att ge oss kraft i den svåraste situation, redo att ta oss igenom våra dödsskuggedalar.

Tänk om vi alltid kan ha samma attityd som Paulus. Att säga ”jag gläder mig, jag klagar inte, jag lyfter blicken – därför att jag vet att Gud alltid är med mig och ger mig kraft, vad jag än går igenom.”

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (13)

S
sandra
Tack
E
elisabeth
Bra artikel! Och när man i sitt hjärta vet att Gud är med en, kan man bara inte vara annat än glad, oberoende av omständigheterna! :D
F
Fia
Inte helt sant det du påstår, Elisabeth.. tycker jag. Att man är kristen betyder inte att man alltid är och KAN vara glad. Så är det bara. Och om du själv inte upplevt det, så hoppas jag att du kommer att göra det snart, bara för att du ska kunna ha förståelse för folk som går igenom jobbiga saker. Ingen i bibeln var alltid glad. Dom hade förtröstan, ja.. men samtidigt var dom både arga och rädda.
A
AnnaS
"Herrens glädje är min starkhet". Det är ju HANS glädje som lyfter oss upp och hjälper oss framåt.
A
Arash
"Ty Guds rike består inte i mat och dryck utan i rättfärdighet och frid och glädje i den helige Ande." Rom 14:17

Glädje i den helige Ande är en av tre pelare som Guds rike består i skriver Paulus. Som Fia påpekar är det inte alltid man kan vara glad - i det naturliga. Men jag tror att "glädje i den helige Ande" innebär en himmelsk glädje - en salighet - som jag som kristen alltid kan ha oberoende av omständigheter och hur mina känslor går för tillfället. =)
Bless.
T
Thomas
Då är det väl bara du som skulle gapskratta på en begravning...
E
elisabeth
Varför måste vissa personer som kommenterar här trycka ner andra, förvränga deras ord? Jag blir ledsen av sånt. Ingen skulle väl gapskratta på en begravning, det måste du väl förstå Thomas. Sen är det en annan sak om man på en någon kristen människas begravning är glad för att man vet att han/hon har kommit till himlen. Men inte gapskrattar man som någon galning för det.
V
Veronica
Ja, att ha glädje i Herren innebär ju inte att man går omkring och är glad helatiden. Då ger man nog en signal i stil med: "Hej, kom och hjälp mig!" Fast ibland verkar det som om vi tror att vi måste vara glada alla timmar vi är i vaket tillstånd. He! Men oäkthet lyser igenom och hur ska andra kunna vara äkta mot dig om du själv inte är det?

Glädje i Herren är just sådan som Arash beskriver den. Den är övernaturlig, övergår allt förstånd och finns där djupt inom dig.

Fil 4:6: "Gör er inga bekymmer för något utan låt Gud i allt få veta era önskningar genom åkallan och bön med tacksägelse. Då skall Guds frid som övergår allt förstånd, bevara era hjärtan och era tankar i Kristus Jesus. " Har du frid så har du denna glädje.
T
Thomas
elisabeth, ibland är en lätt förvrängning precis vad som behövs för att få fram vad man vill ha sagt. Som Veronica säger så kan en ärlig människa inte vara glad i alla situationer.

Det är ändå viktigt att vi kan se saker från den ljusa sidan och vara glada. Vi ska ändå akta oss från att sjunka så djupt att vi förlorar kontakten med verkligheten. Vi får inte heller sjunka så djupt i pessimism att vi inte kan ta oss upp därifrån, i vissa situationer är det helt rätt att sörja. Ingen skulle ha klandrat Paulus om han hade haft en negativ attityd i fängelset.

Nåja, det må vara nog med mina plattityder för i dag. Om någon tog illa upp av min lilla förvrängning så ber jag om ursäkt. Den var inte ens så viktig att jag inte hade kunnat låta bli. Det är svårt att förutse precis när folk tycker att man går över gränsen för vad som är förolämpande.
J
JS Lönnroth
Det är trevligt att veta att det också rör sig andra finlandssvenskar än jag själv i Oxford. Under de totalt drygt sex år som jag har bott här i trakten, har jag nämligen inte stött på särdeles många ännu. Du och Tim bor väl i Bicester, om jag inte är helt fel informerad om saken? Själv har jag nog också någon gång gått i St Aldates, men mitt andliga hem har under alla dessa år varit St Ebbe's, den andra riktigt stora anglikanska evangeliska kyrkan i centrum av Oxford, 200 meter västerut från St Aldates, invid Westgate Shopping Centre. Det är ju sedan en smaksak vilken av kyrkorna man gillar bättre: St Aldates har kanske en mera karismatisk prägel, men personligen tycker jag att bibelundervisningen möjligen är något bättre i St Ebbe's. Detta är dock en högst personlig åsikt, bör jag väl ännu poängtera. De båda kyrkorna har i alla fall en lång tradition av samarbete. Kanske vi råkas i vimlet någon gång?
3
3SbeoDBqSp10595W2KwhF2b
Jo vi bor i Bicester, så vi brukar inte gå till st. Aldates så ofta. Jag har nog gått förbi st. Ebbes flera gånger. Ja, vem vet, kanske vi råkas :) roligt att vi är flera finlandssvenskar!
A
Angelina Lonnqvist
Intressant, hade ingen aning att det fanns andra kristna finlandssvenskar har :-p Bor nu i Oxford andra aret och har gatt i St Aldates under sommarens lopp. Har ocksa funderat pa att bli medlem, men skall forst besoka nagra andra forsamlingar som Emanuel och St Andrew's.. men vi kanske ocksa ses har nangang :) Jag har aldrig varit pa Ebbes gudstjanst, men har besokt kyrkan under andra tillfallen.
Skont att hora att Worship Central var bra, sjalv var jag i ett annat mote i Wesley Memorial som ocksa var valdigt givande! :)
Sii juu around, mojligtvis!
J
JS
Jocke Palmén nämnde i fjol att någon Angelina från Borgå studerar i Oxford, så jag var faktiskt inte helt ovetande om att du finns här. Jag var då i Finland en längre tid. Det var säkert tal om saken, men jag hade redan hunnit förgäta huruvida det var frågan om en hel examen eller om ett utbytesår, så jag var inte riktigt säker på huruvida du ännu kunde tänkas vistas i dessa trakter. Vi ses då möjligen någon gång. Jag brukar för min del i alla fall släpa mig till St Ebbe's varje söndag, utom när jag är bortrest, vilket i och för sig är tämligen ofta.

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.