Onsdag 4 november 2026Ons 4 nov·Namnsdag: Namn: Cassandra·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002

Skola Staden Sverige

Mickelsson.net tog under veckoslutet del av Ny Generations gruppledarsamling "Skola Staden Sverige" i Örebro. Taco-party, Idolstäling, undervisning, peptalk och mycket mer fanns på programmet.

Stämningen var fantastisk. De omkring 70 gruppledarna var mycket trevliga och underhållande. Idols blev kanske den mest speciella händelsen med fantastiska danser, sånger och show. Svenskarna verkar ha ett oändligt självfötroende.

Mickelsson.net återkommer med bilder senare.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (9)

L
lever_i_luva
fantastiskt bra skrivet!

dehä e så arma viktit att tänka på...

*tänkt säga nå smart men de gikk int*
S
Sara WN
Riktigt härligt skrivet tycker jag också och så högaktuellt! Det är precis det här vi hela tiden måste påminna varandra om! Slutklämmen med att kärlek inte baseras på känsla utan inställn. och handling var super bra formulerat och sagt!!
L
L
Sen står det att OM VI ÄLSKAR VARANDRA KOMMER VÄRLDEN ATT FÖRSTÅ VEM JESUS ÄR(min egen översättn.). Det hjälper inte fast vi ordnar outreach, konferenser, vad som helst om det PÅRIKTIGT inte sker i kärlek!!! Varför är det så många som faller bort från våra kristna sammanhang? Besvikelse på att de inte fått det bemötande, den kärlek de behöver. och visst, det är bara Guds kärlek som är fullkomling, men vi måste låta Gud älska människorna GENOM oss. Om vi älskar varann så KOMMER världen att se. Mer behöver vi inte göra! Tyvärr är vi (inklusive mig själv) ofta så självupptagna... Gud hjälpe oss! Amen!
S
svea-maria
ja, schäälek är mycket viktigt! Jag tror också att vi inte får glömma att vi ska älska vår nästa som oss själva.Med betoning på oss själva i detta sammanhang. jag tror att om vi inte har kärlek till oss själva och förstår att vi själva är värda kärlek, så kan vi inte ge vidare kärlek. man kan inte ge ut något man inte har. Det är minst lika viktigt.Det ska finnas en viss balans mellan alla dessa "kärlekar"; Jesus älskar mej< - >jag älskar jesus, jag älskar mej< - >jag älskar mina medmänniskor. Och om allt fungerade som det skulle, så skulle jesu kärlek speglas genom våra liv, precis som tidigare har kommenterats här. mycket tänkvärt alltihop. det här kom jag att tänka på iallafall.tackåhej.
K
killroy
Jag nog känner vi till svenskarnas självförtroende , man jobbar ju med dom halva året .
Enligt dagens expressen så har dom ju flera medaljer redan i OS bara för att norges skyttelag tagit medaljer . Varför ? Jo för att deras patroner var nämligen svensktillverkade , det är nästan lika löjligt som när dom sa att Välbes mössa var gjord i Borås . ha ha .
¤
¤jenna¤
Var det inte Västerås? (Åtminstone enligt Lasse Eriksson;)
L
linus
NG Sverige høll 4 nationella ledardagar i olika distrikt.
K
killroy
Ja det stämmer. Det var björn dählis kusin som bor i Borås.
¤
¤jenna¤
;)
"Va gör de att sist man e för hela Sverige vet ju de att huvudsaken faktiskt e att man e me. De e ingen bortförklaring men visst *asen e de trist att dom överlägset bästa ska bli sist..."
Ja ha kunnat hela sången utantill en gång i tiden... ;)

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.