Jag är inte tillräckligt bra?
Det är mycket roligare att flickor är med. Vem som helst som just börjar med något är naturligtvis inte lika bra. Men det är bara roligt. Bara viljan räcker.
Jag orkar inte
När slappheten kulminerar orkar man inte med något. För att orka med mera skall man börja med något. Liksom i liknelsen om talenterna, killen som inte orkade göra nåt, utan grävde ner sin blev utan. Börja med lite motion, sen orkar du med mera - och mera nytta också!
Jag är inte överviktig
Många unga flickor tror att de inte behöver någon motion för att de är smala och kanske ser bra ut. Men på samma sätt som ett nytt hus alltid verkar vara i bra skick så måste det vårdas för att hållas så. Allt handlar inte om övervikt heller.
Jag blir svettig
Det är sant, men slappt tänkt. Läs punkten "jag orkar inte" en gång till.
Jag hittar inte nåt roligt
All sport är rolig bara man kommer in i det. Far med i Maris dansgrupp eller kom med på söndagar kl 15:00 i Grankulla Gymnasiums gymnastiksal och spela innebandy.
Exempel
Christa Sandvik spelade på söndagen med i sählyn och gjorde mål och passade till mål. Ändå hade hon inte spelat sen högstadietiderna. "Det var roligt", konstaterade Christa glatt.
Regler
Nedan följer att några enkla regler.
Det är bättre att sitta än att ligga och bättre att stå än att sitta. Det är bättre att gå än att stå och bättre att springa än att gå.

Kommentarer (31)
Wish I was in a burk.
Men från vattenflaskan tar jag en slurk.
Jag sticker ut o springer och efter det känns det ej mera 'urk'
Jo, sku ba säga att no sku ja säkert annars komma å spela, men saken e ju den att ja e i världens bästa stad på söndagar då ni spelar -sorry!
;-)
Sant! På t ex Arbis' konditionsboxning skulle det vara verkligt slött utan flickor.
"Jag är inte överviktig"
Normalvikt är inte det samma som god kondition eller bra muskler.
"Jag blir svettig"
Den ENDA nackdelen med idrott. Fördelarna överväger.
"Jag hittar inte nåt roligt"
Anmäl dig till Arbis' konditionsboxning i augusti 2004.
Eller sök vidare. Det borde nog finnas ngt för alla.
En sak jag funderat på är att det verkar som om pojkar skulle se sport som lek (=roligt) medan flickor ofta ser sport som motion (=man borde nog..jobbigt). Det gäller säkert inte alls alla, och jag har ju svårt att ha ett kvinnligt perspektiv själv men det skulle vara intressant att veta om andra håller med eller inte.
Sen att pojkar ser det mesta som en lek är en annan sak och det får någon kvinna predika om ;)
I for one am not gonna to grow up till' the day I'm layin' in a casket, an' that casket be six feet under ground!
Sporta på!
alltså kanske man ba har nå bra orsaker ti varför man int sportar??va har d för skillnad??ja menar...d e nog onödigt att jåma om d...vill man int så vill man int..eller kan man vill men int har möhjlighet..eller annors banån orsak..:)
Jag tror inte vi tycker det är roligt också, utan att vi tycker det är roligt just därför. Det hör till de värre sportupplevelserna när man är med men inte (av någon orsak) ger allt utan bara 70%. Det är ungefär som om man förlorat sin själ :)
Och exsportaren, visst man kan ha bra orsaker att inte vilja sporta. Tyvärr måste man då gå över till "motion".
En sak till: Vad i all världen är det här Hyvän olon nånting!? Hyvän olon kauppa (säljer näringstillsatser), hyvän olon liikuntaa etc. Jag är nämligen sådan att jag inte direkt kan associera dessa med sport, men tydligen kan ett stort marknadssegment göra det (eller sen var marknadsförarna på crack som vanligt). Alltså sportar man för att det ska kännas bra eller vad är idén?
Hmm *Anna tänker*, man sportar och efteråt känns det bra, och ju bättre kondis man får, desto bättre upplever man att man mår rent fysiskt. Då känns det bra. (Oj nu låter det som om jag är en supersportig person det är jag inte) Frågan är om själva syftet med att sporta är att det skall kännas bra, eller om syftet är att ha roligt eller alternativt en kombination av dessa, det är upp till individen.
Intressant är också om man alltid har ett syfte med de handlingar man utför, be they whatever. Syftet kan självfallet vara omedvetet, man finns det alltid där någonstans, underliggande?
Jag kan heller inte förstå varför H:fors gator var fulla av karnevalstämning när Finland vann fotbolls-EM 1995. Inte fick jag några speciella förmåner fast Finland vann. Inte heller fick jag ngt bättre självförtroende för att jag är finländare. Alla är väl bra på någonting.
Jag vet inte exakt hur du menar detta, men du låter nästan arg. Linus är precis som jag lite hämmad i frågan om att själv ha kvinnoperspektiv. (Han är man). Om ni vill ha mer kvinnoperspektiv så kommentera eller skriv artiklar via Contact.
Jag förstår många flickor som inte vill "vara med" eftersom de tycker att de inte kan. MEn då kan man ju alltid som flicka tänka, att det är ju tillåtet att vara lite dålig. Man får ju inte överträffa pojkarna...även om man ibland gör det =)
Det är viktigt att tänka på att uppmuntra de i ens lag som jämt klåpar eller som inte har teknik. Det är så upplyftande att bekräftas i något man är halvbra på istället för att BARA måsta bli bättre. Så se och bekräfta det som rendan är bra och att uppmuntra till att bli bättre är det som får fler folk till spelplanen. Och att ha roligt!
Det får _mig_ att vilja vara med!
mielihyvän ja kunnon ylläpitämisen vuoksi ilman suurempia ardenalinivuotoja. Tähän ryhmään ei kuulu Linus! Grani ifk:ssa pelaa n 300 eri ikäistä ja kokoista pelaajaa, joista tyttöjä on n.100. Uskallan väittää että toista"Liinusta" ei ole. Pelaajaa jonka tehoprosentti on 150. Tahtoprosentti samoin 150. Kun tekniikkakin on mainio niin "harakrankkia" on melko vaikea pysäyttää laillisesti.
No tarkoitus ei ole kehua hyvää liikaa. Sanoisinkin että taisit olla melko rohkea avatessasi keskustelun. Toivottavasti säilytät mahdollisuutesi upeiden tyttöystäviesi silmissä.
Suosittelen sinulle osallistumista Marin tanssistudioon tai Porvoon aerobic iltoihin, joista saisit varmasti lisää haastetta kun meistä kundeista ei ole sinulle tarpeeksi vastusta.
Muuten olen ehdottomasti sitä mieltä että sunnuntaipelin luonne voisi olla välillä hieman huomioonottavampi. Ei liene kohtuullista saada tyttöjä mustelmille. Parempiakin lähestymistapoja ON!
Ensi sunnuntaina voitaisi aloittaa tyttöjen vetämällä aerobicilla ja jatkaa pelaamista kuten GENTLEMENS!
No täytyy myöntää että vielä tässäkin iässä peleissä on verenmaku suussa.
Tämmöisiä me miehet ollaan!
Ollaan sitten pehmeitä muualla!
Ps. Ei ole muuten mahdotonta järjestää tytöille omaa vuoroa!!
Pertti sa att de int e omöjlit att ha skilld tid för flickor. Hmm, jag tror bara inte att det skulle vara kul. Okej här e de kanske jag som har fördomar, men jag spelar hellre med i ett pojkflick lag, en ett med bara flickor, nog för att de inte är lika "katastrof" med spelandet som det kanske var i låg- och högstadiet. Int nå illa menat mot nån. Men sport e kiva, o de lönar sej o ha de inställningen fö annars blir de så tråkit, eller de lönar sej o hitta nå man tycker om. =)
Skriv en kommentar