Onsdag 4 november 2026Ons 4 nov·Namnsdag: Namn: Cassandra·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002

Vardagshelgon på Höstdagarna

I Tammerfors håller Höstdagarna på för brinnkära livet! Enligt Oscar Gustafsson finns där 420 unga, varav största delen är flickor.

Fudge, med Elna i spetsen, att spela på kvällskonserten. Konserten börjar idag, lördag, kl 19.30. Missa inte Jonah med basen och de andra duktiga musikerna!

Temat för i år är aktuellt: Vardagshelgon.

Förbundet Kristen Skolungdom arrangerar det årliga populära jippot.

Forska själv i höstdagarna!
http://www.fks.fi/hostdagarna/index.php

Ett av workshopparna heter "I will kill you", som försöker skrota macho-kulturen. Här är ett utdrag av vad Sebastian Djupsjöbacka säger:

"Eller hur skall MAN vara?" blir vårt försök att visa på andra sätt för män att fungera. Kanske vara lite mer "tjejiga" och inte så macho. Att det kanske inte är så farligt att gråta om man känner för det. Att lite smink på väl valda ställen inte gör mig till mindre man. Att män inte behöver vara tysta bara för att "kvinnor ändå pratar".

"Nå smink är nog att ta i, men kanske det finns något där?", kommenterade mannen på gatan.

Höstdagarna är i Samposkolan i Tammerfors, finns mellan Kalevavägen och Sampovägen.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (8)

O
Oskar
Macho är coolt!
A
Anna _H
Jag är cool... does that make me macho?
O
Oskar
Bara kanske. Macho leder till cool, men är inte ekvivalent (alltså cool behöver inte leda till macho). Men visst är du cool Anna :)
C
Cizi
Höstdagarna va bra! Speciellt konserten på lördagen -ALLTSÅ DEN VA SÅ HUIPPUUUU! Go Fudge!!!
O
Oskar
Var också bandpojkarna sminkade? ;)
A
Anna H.
tack Oskar! =)
Ang. bandpojkarna kanske det i ett visst fall handlade om en blåtira och inte ögonskugga...? Jonas...?
J
jonas
Ang. föregående kommentar:
Oj, har ni set de nya diskmaskinsmodellerna! De är nog fina i år!
A
Anna H.
Den enda nya diskmaskinsmodellen jag sett i år fanns här på denna site... under artikeln "Jenna utför under...."

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.