Tisdag 3 november 2026Tis 3 nov·Namnsdag: Namn: Erland·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Bränslet förvaras i säckar

Vedeldad bil i Helsingfors

Om man pantar på skog, händighet, en gammal bensinbil och en svets är det tydligen fullt möjligt att köra med gengas också i dagens Helsingfors.

I Mejlans spanades denna sköna Audi 80:a in. Baktill fanns en gasgenerator där veden förgasas i hög temperatur och längs taket syns ett rör som leder gaserna till fören var de troligen kyls ner och sedan vidare via filter och grejer till förgasaren och sedan in i cylindern.

Bränslet är helt ekologiskt och förnyelsebart. Att låta veden trilla och förbrännas av bakterier i skogen torde generera motsvarande mängd koldioxid som vid annan förbränning .

Nackdelarna är att tekniken är väldigt outvecklad och därför behövs mycket manuellt underhåll. Filter skall bytas och gasblandningen skall kontrolleras. Dessutom behövs en hel del ved. Veden är vanligtvis i flis och åtgången är omkring 150-200 liter per hundra kilometer.

Den här Audins ägare hade exempelvis baksätet fullt med reservbränsle.

Under kriget på 1940-talet hade 40 000 gasgeneratorer tillverkats, en för varje bil i Finland. Alla installerades inte, men uppfinningen var av kritisk för att möta oljebristen. Några år efter krigsslutet avvecklades tekniken när bensinpriset sjönk och regleringen slopades.

- Träbränsle är the second best efter muskelkraft, menade cyklisten på gatan.

Läs mer om gengasbilar på: http://www.gengas.nu

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (3)

H
hanna
Helt fantastiskt! Det här gillar jag, mer sånt!
A
Anonym
En realistisk förbrukning är 80 till 100 liter = 1hl/100km
Bygget modifieras allt emellanåt.
A
Anonym
Audin genomgår sin tredje modifikation; det
blir en ombyggnad av och tillägg i filter-
anläggningen. Meningen är att motorn äntli-
gen skall få njuta av sotfri gas!

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.