Onsdag 4 november 2026Ons 4 nov·Namnsdag: Namn: Cassandra·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Vi fick en son!

Vi fick en son!

Fredagen den 5 september kl 05.24 födde min fru Anna-Kaisa en pojke. Allt har gått bra.

Pojken heter Carl-Christian Johannes och vägde vid födseln 3345 gram och var 50 cm lång. Han mår mycket bra och verkar ha fått en fin start på livet. Han föddes 10 dagar innan den beräknade tiden, så vi blev lite överraskade.

Mamma Anna-Kaisa mår också helt bra. Från det att "vattnet gick" med ett knak på natten 02.15 så tog det alltså inte många timmar tills babyn kom ut. Endast lite på tre timmar, brukligt för förstföderskor är nästan ett dygn. Allt detta har jag lärt mig på BB i Jakobstad!

Undertecknad fick också klippa av navelsträngen och det var en annorlunda upplevelse. Den var ganska seg.

Till familjen hör också pudeln Blossom, ett år gammal.

8 september 2008
Jakob Wikström

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (21)

C
cessih
wihii Välkommen till livet C-C! och lyckönskingar till de nyblivna föräldrarna :)
S
Stefan
Grattis Jake the Snake och hela familjen! Han blir väl en hjälte som sin far! Tack för detaljerna b.t.w....! ;-)
L
lotta o simon m.
ett jättestort grattis till er! Ni har en underbart söt liten plutt! (han är född samma dag som vår kille..:)
S
Sofia C
Grattis!! :)
Blessings
B
Benita
GRATTIS till er! Vilken sötis!
F
fru Tottbox
kära, kära vänner. vilken söt liten pojke ni har fått =) gratulerar i mängd och massor och vi syns snart. happy day!
V
Veronica
GRATTIS! Carl-Christian Johannes Wikström, si så där fyra trippar lång!
A
Ann-Sofie B
Nemen så skoj! En sån söt bebbe! Jag gissade på en flicka :) Den gissningen blev tydligen lite fel. Heh. Men ett stort grattis! Fint att allt gick så bra, och vilket fint och "ovanligt" namn ni gav! Inte samma som alla andra. Lycka till, nyblivna föräldrar!
A
Andreas
Jakob & Antsu, det är så roligt att få läsa det här – grattis så mycket till er lilla familj och Gud välsigne er!
E
Ester
Grattis!!! God Bless
A
Annette
Oj va härligt! Lyckönskningar! Lady grattar Blossom till "Lillebror"!
I
IB
Grattis till den nyfödde och till er, Anstu och Jakob! Härligt me en baby i huset! :) Kramar!
A
Annika
Grattis o välsignelse till er!
R
Röddis
Wow, stort GRATTIS, Anna-Kaisa o Jakob! Ska bli roligt att se er nya familj nån gång i höst sen... :)
N
Natascha
Super GRATTIS till er båda! Ni blir helt underbara föräldrar, det råder ingen tvekan!! Kram
L
Lotta & Johan
Hurja kivaaaa! :) Vilken sötis!! Stora grattis från oss! Sköt om er! Kramar
J
Jakob Wikström
Tack för alla gratulationer!
E
Elin & Fredi
Grattis grattis!! Jätteroligt att höra :) Kramar
C
Camilla K
Vad roligt! Grattis, grattis, välsignelse på alla plan och krafter för alla nya utmaningar!
L
Lucas N
Yes, vad roligt! Grattis! He va naa ti bossia kaar ni a fåått! Vår Liv har hunnit bli 7 mån, jag har också fått lära mig en del. En grej är att det inte passar att bjuda på Grandi riktigt ännu, fast det är ett festligt tillfälle, så spara den lite.
M
Maren och Stefan
Et lite sent grattis från Norge! Hoppas att se er i julen!

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.