På hösten är naturen och skärgåden är nästan lika fin som på sommaren. Myggen är som bortblåsta och luften är frisk och härlig. För de fyra äventyrarna blev naturen även en kamp om mat, åtminståne om man räknar med svampsås.
Manda berättade i rask takt namnen på olika svampar hon tyckte sig se i den frodiga skogen. De som beaktande hennes bakgrund som biologistuderande blev nog övertygade om att hon visste vad hon talade om. Trots det valde sällskapet att bara plocka trattkantareller och kantareller.
De som redan lämnat sommarstället mentalt för året kan tänka om. Bjud in några kompisar och ta med käk och njut av naturen!















Kommentarer (8)
Vi får inte glömma att Jesus är den samme igår, idag och i evighet och att Jesus ÄR Gud och HAN förändras inte.
Olika definitiva musikpreferenser är ett exempel på hur tokigt det kan bli om bara \"lovsångsledaren\" eller \"strängbandsledaren\" får bestämma. Jag minns hur nån profeterade att man kan snart lägga bort sångboken segertoner, pingstpsalmboken. En annan gång kritiserade en äldre en konsert med släckta taklampor, med motiveringen att vi är ljusets barn och inte mörkrets.
Så låt ingen övertyga er om att en viss musiktyp, melodi eller rytm är mera andlig än någon annan. Men själv får du gärna välja den som du har lättast att uttrycka din tacksamhet till Gud. Jag gillar t ex \"Amazing grace\" och \"Det urgamla kors\".
Jag måste erkänna att jag i tiderna då jag var mycket ny i tron tänkte i likadana banor, speciellt efter att jag kom hem från väckelsen i Lakeland första gången. Jag var för det där med att stå sjunga samma refräng i tre timmar och tyckte att lovsången var viktigare än undervisningen av Guds ord och förbönen för sjuka. Tack och lov så har GUD uppenbarat saker och ting för mig och jag har fått stor respekt för den äldre generationen. Mognad kommer inte över en natt eller efter ett år, den växer fram allt efter vi lever ut våra kristna liv. Det är ett faktum att de äldre på många områden är mer mogna än de som inte varit troende längre. Nu talar jag inte om andlighet utan om andens frukter.
För en tid sedan skrev jag en artikel med titeln \"whacked by God\". En förnyelse som för med sig sådana manifestationer och beteende mönster som jag omnämner i den artikel är tecken på förnyelser vi inte vill ha i våra församlingar. Jag, i alla fall säger nej tack till osunda saker inom kristendomen som överandlighet, extas, ryckningar och skakningar som inte är av Gud.
Kolla in denna kille som tycker att förnyelsen skall se ut så här:
http://www.youtube.com/user/Jahlove297#p/u/18/jBVc35P62jc
Jag får INTE ut något av detta men dessa fenomen förekommer även i vårt land och jag har sett dem på nära håll tyvärr. Detta skrämmer inte bara bort människor från Gud utan det skrämmer även mig.
http://www.youtube.com/watch?v=7hdiy_CizzA
Gud vill att hans församling skall väckas och förnyas.I kyrkohistorien ser vi hur varje GENERATION har fått väckelse-och en förnyelsetillfällen. Vet du Församlingarna behöver inga negativa och kritiska protestgrupper som går omkring med T-shirts,på vilka det står \"Förnyelse\", utan smorda Jesus-lärjungar som har en Sann tro för att hela församlingen skall förnyas.
En förnyelseprocess kräver något av var och en. det har en avgörande betydelse att varje enskild medlem vill förnyas om Svårigheter och risk för splittring ska undvikas.Gud har gett oss en fri vilja.Han tvingar sig aldrig på oss med sina planer.Han kan tala till oss med både sträng och mildröst, men beslutet om hur vi skall handla får vi själva ta.Förnyelse är aldrig ett resultat av Mänskliga ansträngningar. det är et verk allenas av den Helige Ande.
Jag håller med dig att ingenting är bra därför att det är gammalt eller nytt utan endast därför att Gud finns med. Precis därför är en förnyelse som är emot Guds vilja aldrig bra. Inte heller förnyelse i en församling där en folkgrupp, typ de äldre läggs åt sidan. Någon sade till mig för en dag sedan att en församling där inte gammal som ung har rum och en församling där de äldre inte trivs inte mår bra. Jag tror stenhårt på detta och jag tror verkligen inte att Gud vill förnya så att någon eller några i församlingen känner sig kränkta.
Det som oroar mig är att vi ber om väckelse och ber om att kyrkorna skall växa och bli fyllda till bristningsgränsen. Är församlingarna beredda på det här? Har församlingarna de herdar som krävs för att ge var och en det stöd som behövs. Finns risken att någon lämnar utanför, ja då är församlingen inte kapabel att ta emot väckelse. Här kommer jag bara att tänka på den där ena personen som Herren såg till som inte var räddad i stället för att se till de 99 som redan var inne i Guds rike.
Förnyelse och väckelse bör enligt mitt tycke ske utanför kyrkans väggar där vi Kristna smorda och utbildade till människofiskare, gammal eller ung spelar ingen roll är ute och vittnar och når de som inte ännu tror. Jag har märkt att många av dessa som lever utanför Guds rike inte vågar ta steget att komma till det vi kallar för Guds hus. En av orsakerna är alla kristna som skrämt bort dem med s.k. förnyelse, överandlighet, spektakulära manifestationer som inte är från Gud, skakningar, ryckningar, överdrivet tungotal samt pekande och dömande finger som säger: du får inte göra dittan och dattan. Fick för en tid sedan tala med en man som levde i den tron att han inte var värdig Guds rike i och med att han bodde tillsammans med sin flickvän utan att vara gifta. Någon hade till honom sagt att han inte har någonting att göra i Guds rike om han inte gifter sig eller gör sig av med flickvännen först. Detta ÄR fel ordning! Låt alla komma till Jesus och låt Jesus undervisa dem, så faller det som är orätt sakta men säkert bort.
Den andra orsaken är religionen i de församlingar där man inte låter Den Helige Ande verka. Typ sådana församlingar där man lär ut att Den Helige Ande endast närvarar bakom altarringen och att det endast är prästerna som kan förmedla Den Helige Ande.
Ja, det finns mycket att säga om detta och om annat men jag sätter nog punkt här nu. Jag håller med Sandra om att det är helt förkastligt att hålla på med metoder. Gud använder inte metoder, Han är Gud och gör det Han vill. Kan församlingen inte vara överens så att både gammal som ung inte trivs, ja, då kan vi nog räkna med att MÅNGA välsignelser, tecken och under samt frälsningsupplevelser uteblir.
Ut på gator och torg med Er och vinn själar för Jesus. Låt dem komma till församlingen som de är utan att de får pekfinger riktade emot sig. Älska dem och handla i kärlek. 1 Kor 13
Skriv en kommentar