Onsdag 4 november 2026Ons 4 nov·Namnsdag: Namn: Cassandra·23:e söndagen efter pingst23:e sönd. e. pingst: ”Förlåt varandra”
Mickelsson.net Goda nyheter sedan 2002
Hanna klättrade hela vägen till toppen, ca 20 meter

Pulka på Roskatunturi

Österbotten lever inte riktigt upp till sitt rykte Pampas eller slättlandet. Det finns nämligen pulkabackar i österbotten bland annat i Nykarleby!

Må vara att grunden till berget är gamla möbler, öronputsare och annat skräp, men med snö på duger det bra som pulkabacke.

Backen har fått ett värdigt namn: Roskatunturi. I backen finns en lift, som nån gång har varit i bruk. Någon har till och med lärt sig snowboarda i backen.

Spara som PDFDölj/Ändra

Kommentarer (6)

C
Christoffer
Intressant bild. Jag tror det ovannämnda ordet söthuvud stämmer väl.

Kanske är det frågan om en lyckosam kombination: söt modell + skicklig fotograf
L
linus
Jag tror det mera har med modellen att göra. Mitt enda knep är att jag tar en hel massa bilder i samma svep och väljer av dem! Det är ju inte dyrt mera, när det är digitalt.
H
Hej
Vi kanske syns på båten nån gång i sommar då...
V
Veronica
Åååå, what a surprise! Det har funnits en lift i Nykabi! Nära mina föräldrars hem i Jeppis finns en populär backe, Treffisbacken. Var där med min syrras barn. Hennes tös, nio år, tyckte att det roligaste under vistelsen i backen var att, när vi väl kommit ner, vända på kälken med en sådan kraft att moster gång efter gång föll av.

Syrrans "gubbe", sju år, gillade mest "hyppyrin" som gav oss flygfärder som fick oss båda att skrika, vill jag tro.

Jaaa, tack Gud för vintern!
A
Anna H
Roskaruka I Kokkola är inte helt illa det heller!! Se upp, femåringar!!! 10 teologer och en sjukskötare på en pressu är farligt farligt men häårligt härligt!
L
lotta m.
ja a veronica, treffisbacken var en riktigt höjdare när man var barn!:)

Skriv en kommentar

Kommentarer publiceras direkt.