OLD ARTICLES 23/06 2004Det finns ännu plats till Ungdomslägret på Sjömansro 29.6 - 3.7! Mickelsson.net kan varmt rekommendera Sjömansro som lägerställe och trevliga som roliga och duktiga! (LM)

OLD ARTICLES 22/06 2004Ledighet, semester, stressfritt, sovmorgon... Låter skönt, eller hur? Men nackdelarna då?

OLD ARTICLES 22/06 2004Linus mannen bakom allt kul, blir allt skäggigare. Han har idag nått en mogen ålder på 27 år. Linus har alltid haft ett stort hjärta för dom minsta och är alltid på gott humör.

OLD ARTICLES 22/06 2004I juni har Fila i Helsingfors två evangelister anställda. Dessa två hurtiga unga kvinnor stod i spetsen för teamveckan.

OLD ARTICLES 20/06 2004Simon, snart ekonom och pappa, berättar i en intervju att han fortfarande helst skulle vilja jobba för Guds rike - på heltid.

OLD ARTICLES 21/06 2004Kina är om en slumrande jätte. När Kina rör på sig förändras världen - Napoleon Jätten i Öster som varit väldigt åtskild från övriga världen i tusentals har relativt nyligen öppnatsför vanligt folk som undertecknad

OLD ARTICLES 20/06 2004Tom Mickelsson är till mattypen, som han själv brukar kalla det, volym-gourmét. Kriterierna när han äter är att det skall vara gott - och mycket! På sommaren på sommarens vis.

OLD ARTICLES 14/06 2004En överlägsen majoritet röstade emot det nuvarande valsystemet. Endast en tredjedel stödde det gamla "demokratiska" systemet. Delegera dina åsikter till ett parti eller en person som alldeles säkert tänker mera på egna fördelar än dina? Knappast.

OLD ARTICLES 20/06 2004Vädret har varit kallt men vackert. Om man kan trivas när det är -5 grader så borde man också kunna trivas när det är 13 grader. Njut av sommaren genom att bara vara.

OLD ARTICLES 20/06 2004Efter en natt på ett buckligt underlag blev det klart för Linus att en vanlig resårmadrass är bekvämare än ett tält i naturen.

OLD ARTICLES 20/06 2004Mickelsson.net ser allvarligt på farliga eldiga lekar. I lördags drabbades ett vassfält av eldsdomen när en 26-åring använt en tändsticka ovarsamt. Mickelsson.net vill förhindra dylika risker.

OLD ARTICLES 14/06 2004Tycker du att det är trögt och tråkigt med regn? Skulle du vilja slita ner Volley-Wilson. Du längtar efter trevlig gemenskap. Då är Svartholmen svaret.

OLD ARTICLES 13/06 2004Challe Hurmerinta är grillparty-fixare nummer ett i Borgå. I det mysiga hemmet på Linjevägen bjöds det på bröd, kött, kyckling, sallad, korv, glass, fruktsallad, nachos och limsa.

OLD ARTICLES 13/06 2004Gösta förlorade sin hustru och sin dotter under en vecka i januari detta år. Efter det for han till Brasilien för tre månader. Nu är han en ny man.

OLD ARTICLES 13/06 2004Team Action, med en 25-personers buss, är påväg ner till Tjeckien för att fortsätta med att grunda bibliska församlingar. Tomas Forsbäck är reseledaren.
Slutet nått