Foto: Andreas Åsvik

Underbart med sol och glädje i Australien

OLD ARTICLES. Strålande sol, 30 grader varmt och trevligt sällskap -vad mer kan man begära...? Dessutom hittar man sevärdheter och turistattraktioner så det räcker till i centrala Sydney. Shopping hann vi inte ens tänka på.

Jag, Andreas, Elin, Elias, Emil och Miko har "lekt turister" inne i centrum idag. Med kamerorna i högsta hugg tog vi oss in till Circular Quay där vi möttes av en äkta "aussie-tjej" och två svenska tjejer som tagit på sig att bli våra guider för dagen. (Tjejerna är alla med i Hillsong City och Miko hade "charmat" dem på Powerhouse-retreat förra veckan. :) ) De tog oss med till operahuset, med båt till Darling Harbour och till Akvariet bl.a. Akvariet var rätt dyrt men vi tyckte alla att det var värt pengarna efter att ha fått gå i glastunneln under vattnet och titta på hajarna som simmade ovanför. (De är lite mer spännande än abborrar och gäddor, man kommer inte ifrån det...) :) Våra guider var en trevlig bekantskap och vi ser fram emot att få lära känna dem bättre. Speciellt Elin uppskattade det svenska sällskapet eftersom hon förstod allt de sa.

Det finns mycket att bli imponerad och faschinerad av här. Efter en underbar dag så var det ändå medvetenheten om hur stor, mäktig, kärleksfull och god Gud är mot oss som var mest påtaglig. Tänk att han bara vill välsigna oss och ge oss det bästa...! En dag i Sydney kan vara lika eländig som en dålig dag hemma i Finland och en dag med "divine connections", bönesvar och Jesus blir helt underbar var man än är. :)

Var välsignade!

Maria