Lentodiilit.fi
Vad sägs om Brasilien för 711 euro eller 4 dygn i Budapest med hotell och flyg för 116 euro per person? Det är dagens erbjudanden som lyfts fram på bloggen http://lentodiilit.fi. Tom, Amos och Linus nappade på ett tips från bloggen och åkte till Teneriffa på sistaminutenresa för 199 euro per vuxen och 50 euro för amos inklusive hotell och flyg. Den gången gällde det att reagera inom två dagar, men många av erbjudanden gäller för ett halvår framåt. Som bäst fanns det resor kanarieöarna 125 euro / person.
På bloggen ger skribenten också tips om hur man reser billigt (http://www.lentodiilit.fi/category/ohjeet-ja-vinkit/) (på finska). Här kommer många tips från den sidan och några till:
Generella tips
- Lentodiilit hotelljämförelse, vertaa.fi, ebookers.fi, hotels.com, mfl prisjämförelsesidor.
- Det lönar sig att kolla prisjämförelsesidornas avbokningsvillkor och somma resors priser via andra sidor och inte minst via flygbolagets egna tjänst. Hotels.com och ebookers.com tar inget för att avboka, medan t ex travelstart.com, seat24.com och supersaver tar ca 60 euro + hotellens avgifter.
- Det är stor skillnad mellan resedagarna. T ex är hotellen i Bryssel billigare på veckosluten och tvärtom t ex i Barcelona.
- Se upp med extraavgifter, t ex wifi, morgonmål eller amerikanska hotell som har en extra töntig "resort fee".
- Bl a hotwire.com och expedia.com har secret hotel deals, exklusivare hotell som säljer sina rum utan branding billigare.
- Vissa hotell har inte internetsidor, t ex många i Afrika, Asien och Latinamerika. Där kan man istället pruta på plats, men det kan löna sig att åtminståne ha de första dagarna färdigtplanerade och bokade.
- Sök flygbiljetter för en person. Ett antal flygstolar är allokerade för budgetresenärer och när de är slut blir platserna dyrare. Om man bokar för två visas automatiskt dyrare priset för båda fast det hade funnits en ledig budgetplats kvar.
- Airasia.com är billigt att flyga med i Asien
- Var flexibel att åka iväg
- Att köpa två resor med mellanlandning i Madrid eller New York kan vara 300-500 euro billigare än att köpa samma resa som en resa. Grejerna måste man checka in och ut själv och förseningar kan bli besväriga.
- Stopover - ebookers.com och expedia.com har multistopsökfunktion som innebär att man kan bli några dagar eller veckor vid mellanlandningsdestinationen.
- Avverka en del av resan med tåg eller hyrbil istället för att flyga fram till destinationen
- Se upp med olika tillägg vid bokningen.
- De flesta turistorterna är överfulla med billigare och dyrare restauranger - överväg om all inclusive tar från upptäckarglädjen eller bidrar.
För budgetproffset kan man ladda ner programmet azuon.com som också innehåller lågprisflygbolagens flygturer som ibland saknas från nätsökningar. Dessvärre kostar det några euro i månaden, men en gratis demo finns:
http://azuon.com/
Charter?
När man reser är själva resan en stor del av upplevelsen. Ibland är det viktigt att komma fram så fort och bekvämt som möjligt och ibland räcker det att komma iväg på äventyr.
Charterflyg går direkt till populära semesterorter och charterresor i allmänhet buntar också ihop flyget med hotell och ofta också med mat. Kvar blir bara att njuta av utsikten.
Den äventyrligare kan välja flyg med med mellanlandningar och övernattningar, kombinera med lokala transportmedel och välja egna hotell.