Visst finns det även vissa likheter!
Båda vill engagera den osynliga andliga världen till att hjälpa oss i vårt liv här på jorden.
Men ungefär där tycks likheterna vara slut.
1. OM TROLLDOM
säger Illustrerat Bibellexikon: ”Trolldom eller magi är försök att påverka högre makter genom besvärjelser och magiska handlingar. Magern försöker tvinga en gud, demon eller ande att tjäna honom, eller han försöker kontrollera psykiska krafter med hjälp av sin vilja.” Även Bibeln kallar detta för TROLLDOMSSYND, att inte vilja underkasta sig Guds vilja. (1 Sam.15: 23)
2. OM BÖN
säger Bibeln: ”Tillkomme ditt rike, SKE DIN VILJA, såsom i himmelen, så ock på jorden.” (Matt.6: 10)
”Så kommer ock Anden vår svaghet till hjälp, ty vad vi rätteligen bör be om, det vet vi icke, men Anden själv manar gott för oss med outsägliga suckar. Och han som rannsakar hjärtan, han vet vad Anden menar, ty det är EFTER GUDS BEHAG som han manar gott för de heliga.” (Rom.8: 26-27)
Här framgår det ganska tydligt att en grundläggande skillnad mellan trolldom (magi) och bön är att i magin är det frågan om att få andevärlden att hjälpa till att förverkliga MIN VILJA.
I verklig bön är det återigen fråga om att samarbeta med Gud för att förverkliga HANS VILJA här på jorden.
Men nu säger kanske någon: Står det inte att vi får be om vadhelst vi vill? Visst står det så. Men då får vi inte blunda för att det är ett vilkor som är förutsättningen för detta! Det står t.e.x. i Joh.15: 7 så här: ”Om ni förblir i mig, och mina ord förblir i er, så må ni be om vadhelst ni vill, och det skall vederfaras er.”
Om vi förblir i Jesus och hans ord förblir i oss, så är vi så klara på vad som är hans vilja att vi vill som Gud vill. Och ber som Gud vill.
Man får inte bygga en lära på ett bibelord som är lösryckt ur sitt sammanhang. Det måste tolkas så att det stämmer överens med Bibelns övriga undervisning. ”Summan av ditt ord är sanning”, står det (Ps.119: 160).
Det står så tydligt i 1 Joh.5: 14: ”Och detta är den fasta tillförsikt vi har till honom, att OM VI BER OM NÅGOT EFTER HANS VILJA, så hör han oss.
DET BERÄTTAS OM GEORG MULLER,
som underhöll tusentals barn på sina barnhem, enbart genom tro och bön, att man frågade honom om det räcker länge för honom att få svar på sina böner. På det hade han svarat ungefär så här:
”Längsta tiden tar det att få visshet om vad som är Guds vilja. Sedan räcker det inte länge att få svar på bönen.”
Vi är ibland så ivriga att få Gud att ge oss det som vi vill ha, att vi inte har en tanke på att stilla oss för att få reda på vad som verkligen är Guds vilja. Här är det inte bara fråga om VAD Gud vill göra, utan även NÄR han vill göra det. Mose misstog sig inte på Guds vilja med sitt liv, men han misstog sig på tiden och börja 40 år för tidigt!
TYVÄRR ANAMMAR VI IBLAND MAGINS ATITYDER I VÅRT BÖNELIV.
Vi ber med stor iver och talar om för Gud vad vi vill ha. Och när Gud sedan inte lyder oss och gör som vi ber, så kommer vi i tvivel. Vi säger kanske: Jag kan inte tro att Gud hör bön. Jag försökte be, men inte fick jag något bönesvar.
”DOCK ICKE SÅSOM JAG VILL, UTAN SÅSOM DU VILL!”
Matt.26: 39. Må vi med vördnad stanna inför denna Jesu modellbön i Getsemane och lära av den och inte förfalla till samma atityder som i magin i vårt böneliv.
Vad vi rätteligen bör be om, det vet vi inte, men Anden och ordet vill hjälpa oss så att vi kommer rätt, så att vi kan få uppleva många härliga bönesvar. Så att vi, i vårt böneliv, kan få samarbeta med Gud till att förverkliga hans vilja på jorden! Halleluja!




























































































