Juhas gudmor Marianne Humalisto och Juha

Juha Paasonens speglingar

ALLMÄNT. Juha Paasonen har varit fotograf i 20 år och håller nu sin första offentliga utställning i galleri Oma Huone på Kalevagatan, Helsingfors. På vernissagen igår trängdes människor omkring fotografierna.

Juha har fotat många tusen bilder på film, nu ställs 34 av dem ut. Temat är speglingar. Tillsammans med Tiina Pekkarinen har han valt ut favoriterna inom temat under en tre månaders period.

- Tiina har varit till stor hjälp, tackade Juha sin medarbetare.

Alla bilderna är mycket vackra och flertalet har vatten med i motivet. Om man skall hitta någon favorit kanske det är flickan vid vattnet. Modellen på fotografiet heter Elina Mäntylä och hon finns med på vernissagen.

- Det var roligt, det blev fina bilder. Vi tog den där i österbotten på ett sommarlov.

Juippi själv har inte någon favorit, han gillar alla bilderna. Mest diskussion blev det om bild nummer 4, en bild med vass där vattnet veks uppåt längs stråna.

- Jag fotar helst på sommaren, eller egentligen från våren till hösten, berättar Juha om säsongen.

När Juha fotar brukar det vara ganska planerat och ofta ibland med en modell. Han berättar att det ibland är svårt att få någon att ställa upp, men att det ibland går lätt.

Helt första utställningen för Juha är det ändå inte. För ett och ett halvt år sedan höll han en uställning i Filadelfia. Därifrån finns det sex bilder med i den här utställningen.

Marianne Andersson, ägaren av Oma Huone-galleriet, såg också mingla med de fotointresserade. Konstnärsparet Jonas och Sofia Jernström deltog även i tillställningen.

Uställningen, som finns i kärnan av Helsingfors, är definitivt värt ett besök. Galleriet finns alltså på Kalevagatan nära korsningen med Albertsgatan, brevid caféet Delicato. Utställningen Speglingar är öppet måndag till fredag 22.1 - 3.2 klockan 12-18 och på lördagar 12-16. Bilderna kan beställas.

Juha har redan planer på ny utställning.

- Ja, jag har flera idéer, men jag vet inte tidpunkten.



Veronica och Tiina
Marco
Lilia, Marco och Juha
Oma Huone-galleriet
Christa
Juha med en av sina bilder
Juhas högra hand, Tiina
Juha
Andreas
Veronica
Elina, Juha och fotot
Anders Krook vid bild nummer 4
Axel lade snabbt på sin konstkännar-look
Kvällens värdinnor, Marie och Tiina bjöd på en god och alkoholfri dryck
Jona och Sofia Jernström
Annika Enlund pekar in sin favorit
Elina Mäntylä, flickan vid vattnet
Juha
Juha tillsammans med sin bild korset, först en testbild som han sedan fick en aha-upplevelse med