Sandra och Martin med sonen Max

Familjen Holst förgyller tillvaron på årets Mangsvecka

ALLMÄNT. Det är ingen riktig sommar utan Mangsveckan på Frank Mangs Center i Närpes. I år är det familjen Holst med mamma Rigmor i spetsen som ansvarar för förkunnelsen av Guds ord, sång och musik samt undervisning.

Rigmor Holst är evangelist på heltid. Hennes hjärta brinner för Jesus. Hennes tjänst för Guds rike är en heltidstjänst och hon är ute och förkunnar Guds ord på bibelskolor, fortbildningsdagar, möteskampanjer och församlingar av alla de slag. Hon är även initiativtagare till evangelistnätverket som för försöker fånga upp evangelisterna från alla kyrkor och samfund i Sverige. Hon har en dröm om att vara med och åter evangelisera Sverige och även fånga upp de yngre evangelisterna och uppmuntra dessa i deras gåvor. Hon arbetar för alla samfund men har sitt andliga hem i pingstförsamlingen i Tidaholm.

Mannen Tomas brinner för mediasidan och har under flera år arbetat med frågan om hur man kan använda media för att nå ut med budskapet om vår frälsare Jesus Kristus. Han känner starkt för Kristen TV och samarbetar mycket med den svenska TV kanalen, Kanal 10.

Sandra och Martin har sången och musiken som deras stora intresse och de är inte bara engagerade i sin hemförsamling utan åker även ut till andra församlingar och samfund. Sandra är snart utbildad lärare och Martin arbetar inom verktygsindustrin. Hela familjen Holst brinner för Jesus.

Nu besöker de alla tillsammans Frank Mangs Center under Mangsveckan och Rigmor säger att de alla delar en längtan om att få vara med att inspirera och uppmuntra människor inför det uppdrag som Herren har gett oss.

- Uppmuntran och upprättelse är det som ligger överst i mitt hjärta just nu och jag ser verkligen fram emot att komma till Er, hälsar Rigmor Holst.

Mangsveckan 2009 på Frank Mangs Center i Närpes

13-16 augusti 2009

Torsdag kl. 19.00 Inledningsmöte

Fredag kl. 15.30 Seminarium

Fredag kl. 19.00 Kvällsmöte

Lördag kl. 15.30 Seminarium

Lördag kl. 19.00 Kvällsmöte

Lördag kl.22.00 Nattmöte

Söndag kl 13.00 Avslutningsmöte

http://www.frankmangscenter.fi

Rigmor och Tomas Holst
Rigmor Holst