I anknytikning till dessa "skandalrubriker" finns en webbundersökning med frågan "Är det ett problem att nya ministern varit med i Livets ord?".
Aftonbladet försöker med all tydlighet få folk att förstå att troende människor inte skall vara med i regeringen för de har "skrämmande människosyn".
Rubriken har de hämtat från Jessica Schedvin som blir skrämd av att "kvinnor inte skall få bestämma över sina egna kroppar gällande abort".
Min åsikt är att problemet, Jessica Schedvin, är om kvinnors bestämmanderätt gör att ett litet barn dör, ett barn som är beroende av den modern som befruktats och nu bär på barnet. Har inte till och med moderna humanliberalismen lite gränser "allt är okej bara det inte skadar andra"?
En kvinna skall inte kunna bestämma att döda eller skada eget eller annans barn oberoende av var barnet befinner sig.
I enkäten jag refererade till tyckte 27% av Aftonbladets surfare att det inte är ett problem att nya ministern varit med i Livets Ord. Är inte dessa röstare då tillräckligt många för att få representeras i riksdagen?