Christa utanför Svenskis

Dödskamp, frestelser och reflektioner - Teater: Bländad

ALLMÄNT. För att en video skall ge proffsigt intryck räcker det med ofta med ett ljudspår av riktigt bra kvalité. Den principen stämde också bra på teaterpjäsen Bländad av Stan Saanila där publiken njöt av pjäsen med förbundna ögon.

Pjäsen låter publiken leva sig in i händelsen och i de många berättelserna genom skådespelarnas inlevelsefulla röster och med ljud-, ljuseffekter och dofteffekter. Men det är inte framställningssättet som är det finaste med pjäsen utan berättelserna och tankeställarna Stan väckte. Huvudpersonen krockade, tappade synen och svor vid olyckan och mycket riktigt: Djävulen uppenbarade sig med frestelserna. Huvudpersonen förde en dialog med djävulen baserad på spännande monologer från förr. Till slut valde huvudpersonen ljuset och istället att ta livet att djävulen och sig själv genom att tända eld på bilen. Pjäsen hade en mängd referenser till olika historiska händelser så kanske slutet var avsett att likna Simsons självmord.

I början av pjäsen gavs kanske en alternativ förklaring till slutet: Jesus sade att att man skall slita loss ögat som förleder en.

Bländad framförs under april månad på Svenska Teatern.

Sixten och Fabbe var duktiga skådespelar som lärt sig manuset med långa monologer utmanande dialoger.